معرفی و دانلود کتاب ما فاتحان قلعه‌های فخر تاریخیم: نمادها و نشانه‌هایی از فرهنگ تاریخ و تمدن ایران باستان

عکس جلد کتاب ما فاتحان قلعه‌های فخر تاریخیم: نمادها و نشانه‌هایی از فرهنگ تاریخ و تمدن ایران باستان
قیمت:
۹۰۰۰ تومان - 1.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب ما فاتحان قلعه‌های فخر تاریخیم و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب ما فاتحان قلعه‌های فخر تاریخیم و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب ما فاتحان قلعه‌های فخر تاریخیم: نمادها و نشانه‌هایی از فرهنگ تاریخ و تمدن ایران باستان

بدون شک تاریخ ایران باستان را می‌توان سرآغاز واقعی تاریخ جهان دانست. عزت الله فولادوند دورودی در کتاب ما فاتحان قلعه‌های فخر تاریخیم با گردآوری فرازهایی از تاریخ و فرهنگ شکوهمند ایران سعی دارد تا بخشی از رویدادهای مهم گذشتگانمان را ارج نهاده و یادآور شود.

درباره کتاب ما فاتحان قلعه‌های فخر تاریخیم:

آنجا که سخن از تاریخ به میان می‌آید؛ آدمی، با تمام هوش و حواس توجه می‌نماید تا درست ببیند و بشنود و به قضاوتی عادلانه بنشیند، قضاوتی که تنها خلاصه در شنیده‌ها، خوانده‌ها و دیده‌هایش نشود و از فهم و درک تاریخی او سرچشمه گرفته باشد. در این صورت است که تاریخ معنا پیدا کرده و راهگشائی برای درست اندیشیدن و تصمیم‌گیری عاقلانه می‌شود.

این‌ که انسان‌ها و قصه‌هایی که برای خود ساخته‌اند چه زمانی آغاز و پایان پذیرفته مسئله‌ی مهمی نیست، بلکه دستاورد این آدمیان تاریخی چه بوده و امروز نتیجه‌ی آن چیست، هدف نهایی تاریخ است. گاهی با کمک اندیشه‌ای عمیق بر آنچه می‌گذرد، به راحتی می‌توان دریافت که گذشته تا چه میزان روشنی افزای راه آینده خواهد بود. اما باید توجه داشت که یافتن چگونگی نقش تاریخ در زندگی امروز ما، نیاز به مطالعه دارد.

هدف عزت الله فولادوند دورودی از نگارش این کتاب وارسی و سرکشی به مهم‌ترین رویدادهای تاریخ باستانی سرزمین شکوهمندمان ایران است؛ جایی که قدم به قدمش اندوخته‌هایی مفید برای آیندگان به یادگار دارد؛ مطالبی منحصر به فرد، بی‌نظیر و افتخارآمیز که شرح و یادآوری‌شان، شاید برای کسانی که قرن‌هاست ناخواسته، از تاریخ، فرهنگ و هویت ملی خود دور مانده‌‌ و از این روی در طوفانی از خواب و خیال و خودباختگی گرفتار شده‌اند؛ تلنگری در راستای بیداری و آگاهی‌شان باشد.

عزت الله فولادوند دورودی در این کتاب مطالبی را بازگو می‌کند که گواه و گویای جنبه‌های گوناگون فرهنگ و تاریخ و مدنیت ایران و ایرانیان هستند. به عنوان مثال به فرهنگ و تمدن باستانی ایران و گزارش فردوسی در شاهنامه اشاره دارد، موقعیت جغرافیایی، مرزهای تاریخی و مرزهای فرهنگی ایران باستان را شرح می‌دهد، از آثار ادبی ایرانیان باستان سخن می‌گوید و در آخر به سرگذشت تاریخی زردشت، کوروش و داریوش می‌پردازد.

کتاب ما فاتحان قلعه‌های فخر تاریخیم مناسب چه کسانی است؟

این کتاب برای دانشجویان رشته‌ی تاریخ و تمام کسانی که می‌خواهند با تاریخ و فرهنگ ایران باستان آشنا شوند، سودمند و جذاب خواهد بود.

در بخشی از کتاب ما فاتحان قلعه‌های فخر تاریخیم می‌خوانیم:

منش و خلق و خوی کم نظیر، حرمت گذاری به انسان و جامعه، تلاش در برقراری قانون و عدالت در جهت آبادانی کشور و پیشبرد خواسته‌های همه شهروندان قلمرو فرمانروایی ایرانِ هخامنشی، همچنین جوانمردی و گذشت نسبت به شکست خوردگان و اسیران از جمله کرزوس شاه لیدیه که البته بخش ناچیزی به شمار می‌آیند از کارکرد و کارنامه درخشان کوروش، در دوران سی ساله جهان گشایی و جهانداری او بر روی هم، انگیزه‌هایی بوده‌اند؛ تا توده‌های نیک اندیش و حق شناس این دیار، در نکو داشت و ستایش و قدردانی از این پادشاه برتر و برجسته، و انسان آرمانی خود، اسطوره‌ای بیافرینند جاودانه، در خاطره جمعی اقوام ایرانی و ماندگار حافظه تاریخ جهان.

اثرگذاری و گیرایی و شکوهمندی شخصیت تاریخ‌ساز کوروش سترگ که آمیزه‌ای است حیرت‌آور از اسطوره و واقعیت، در اندیشه ایرانیان و دیگر ملت‌های باستانی پژواکی داشته است که خلاصه و فشرده آن را استاد زرین کوب در عبارات موجز خود بدین گونه گزارش می‌کند:

«... پارسی‌ها که وی آن‌ها را از مرتبه‌ای خامل به مقام فرمانروایی عالم رسانید، او را پدر می‌خواندند. یونانی‌ها که وی آن‌ها را مقهور قدرت خویش ساخت در او به چشم پادشاه نمونه، و فرمانروای قانوگذار می‌نگریستند، و قوم یهود که وی معبد و آزادی عبادت آن‌ها را به ایشان بازگردانید او را شبان یهوه و مسیح خدا می‌خواندند.»

فهرست مطالب کتاب

1: آخر شاهنامه
2: پیشگفتار
3: آسیا
4: ایران؛ موقعیت جغرافیایی، مرزهای تاریخی و مرزهای فرهنگی
5: پیشینه سکونت در نجد ایران؛ پیش از کوچیدن آریان‌ها به این سرزمین
6: فرهنگ و تمدن باستانی ایران، به گزارش فردوسی در شاهنامه
7: هوشنگ و کشف آتش و جشن سده...
8: جمشید و کارهای او
9: کوچ آریاها به درون نجد ایران
10: نام ایران
11: خط
12: زبان
13: آثار ادبی ایرانیان باستان
14: توضیح
15: سرگذشت تاریخی زردشت
16: کوروش بزرگ
17: پادشاهی داریوش
18: آریوبرزن
19: رستم
20: آرش
21: سیلک
22: شهر سوخته
23: تخت‌جمشید
24: ایوان مدائن
25: گندیشاپور
26: آیین مهر
27: نوروز
28: قالی ایران
29: قنات
30: پیوست در پیوند با تخت‌جمشید
31: کتابنامه

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب ما فاتحان قلعه‌های فخر تاریخیم: نمادها و نشانه‌هایی از فرهنگ تاریخ و تمدن ایران باستان
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات برسم
سال انتشار۱۳۹۹
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۳۸۲
زبانفارسی
شابک978-622-7138-02-3
موضوع کتابکتاب‌های تاریخ ایران
قیمت نسخه الکترونیک
۹۰۰۰ ت - 1.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

راهنمای مطالعه کتاب ما فاتحان قلعه‌های فخر تاریخیم

برای دریافت کتاب ما فاتحان قلعه‌های فخر تاریخیم و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.