معرفی و دانلود نمایش صوتی غرب غم زده

عکس جلد نمایش صوتی غرب غم زده
قیمت:
۳۵,۰۰۰ تومان
خرید کتاب صوتی
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی نمایش صوتی غرب غم زده و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی نمایش صوتی غرب غم زده و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی نمایش صوتی غرب غم زده

داستانی بی‌مهابا که نفس را در سینه‌هاتان حبس خواهد کرد! نمایش صوتی غرب غم زده یکی از جنجالی‌ترین و برجسته‌ترین آثار مارتین مک دونا، نمایش‌نامه‌نویس بریتانیایی است. او در این اثر داستان دو برادر را به تصویر می‌کشد که پس از مرگ پدرشان در یک خانه زندگی می‌کنند. آن‌ها نمی‌توانند حتی از ساده‌ترین و پیش‌پاافتاده‌ترین موضوعات بدون نزاع و مشاجره عبور کنند. گفتنی‌ست این اثر توانسته جایزه‌ی آلفرد رادوک را از‌ آن خود کند.

درباره نمایش صوتی غرب غم زده:

ای کاش می‌توانستیم بگوییم ماجرای دعواهای ولین و کلمن از زمانی شروع شد که پدر آن‌ها فوت کرد. اما این داستان سر دراز داشت و با مرگ پدر تنها همه چیز بدتر شد و اوضاع بیش از پیش رو به وخامت رفت. این دو برادر قبل از این نیز از هر عملی برای زخم زدن به یکدیگر استفاده می‌کردند؛ گویی در یک چرخه‌ی بی‌پایان از دعواهای دوران نوجوانی گرفتار و محبوس آمده باشند. بعد از این که پدر آن‌ها از دنیا رفت، این دو برادر تصمیم گرفتند در یک خانه و با هم زندگی کنند. مارتین مک دونا (Martin McDonagh) در نمایشنامه‌ی صوتی غرب غم‌زده (The Lonesome West) تصویری دقیق از خشم درونی این دو شخصیت را پیش چشمان شما قرار داده است.

حتی زمانی که ولین و کلمن تصمیم می‌گیرند به نوعی گذشته‌ی خود را پشت سر بگذارند، «عذرخواهی» نیز بهانه‌ی تازه‌ای می‌شود تا از طریق آن زخم‌های قدیمی را بگشایند! دعواهای ولین و کلمن تنها به درگیری لفظی ختم نمی‌شود. حتی کار به چاقو و اسلحه نیز می‌رسد! در این میان، کشیش شهر تصمیم می‌گیرد تا برای پایان دادن به مشاجرات، میان دو برادر پادرمیانی انجام دهد. اما اسراری که در پی این تصمیم فاش می‌شوند، چندان عواقب خوبی به‌بار نمی‌آورند... نویسنده‌ از طریق این اثر ارزشمند تصویری خشن و تراژدیک از تاریک‌ترین قسمت‌های روان انسان را به نمایش می‌گذارد.

نثر شیوا، ترجمه‌ی روان و خوانش گرم راویانِ این نمایش صوتی از جمله ویژگی‌هایی‌ست که آن را به یک اثر خواندنی تبدیل کرده است. این نمایشنامه اولین بار در سال1997 منتشر شد و تحسین منتقدان و مخاطبان را برانگیخت. نمایش غرب غم‌زده توسط کارگردانانی برجسته بارها و بارها روی صحنه رفته و در کشورهای مختلف جهان از جمله ایران به اجرا در آمده است. بد نیست اشاره کنیم این اثر نمایشنامه‌ای از سه‌گانه «لی نین» است و اثر پرفروش و شناخته‌شده‌ی او با عنوان ملکه‌ی زیبایی لی‌نِین نیز در همین سه‌گانه جای می‌گیرد.

درباره‌ی مجموعه نمایشنامه‌های بیدگل:

مجموعه نمایشنامه‌های بیدگل، مجموعه‌ای خاص و ویژه از نمایش‌نامه‌هایی است که یا تاکنون به فارسی ترجمه نشده‌اند و یا ترجمۀ دوباره‌ای از نمایش‌نامه‌هایی خواهد بود که از هر لحاظ ترجمۀ دوبارۀ آن‌ها ضروری بود. این مجموعه تا جای ممکن تلاش می‌کند تا تأکیدش را بیشتر بر خصوصیت اجرایی یک متن نمایشی قرار دهد تا ادبیات آن و از این طریق به نیازهای اجرایی متن‌های نمایشی پاسخ دهد.

یکی از هدف‌های اساسی این مجموعه معرفی جهان‌های متفاوت نمایشی خواهد بود، جهان‌هایی که تا به حال به روی مخاطبان ایرانی باز نشده‌اند یا سیاست‌های فرهنگی خاص، جلوی باز شدن آن‌ها را گرفته است. این مجموعه به این دلیل که حداکثر آثار نمایشی را پوشش دهد، به بخش‌های کوچک‌تری مثل کلاسیک‌ها، کلاسیک‌های مدرن، آمریکای لاتین، بعد از هزاره، چشم‌انداز شرق، نمایشنامه‌هایی ایرانی، نمایشنامه‌های آمریکایی و نمایشنامه‌های اروپایی تقسیم شده است. جهت درک بهتر و بیشتر مخاطب از دنیای نویسنده و متن او، هر نمایشنامه همراه با یک مقاله یا نقد خواهد بود.

جوایز و افتخارات نمایش صوتی غرب غم زده:

- برنده‌ی جایزه‌ی آلفرد رادوک سال 2002
- نامزد جایزه‌ی تونی سال 1999

نکوداشت‌های نمایش صوتی غرب غم زده:

- یکی از بزرگترین رویدادهای تئاتر معاصر ایرلند. (آیریش‌تایمز)
- نمایشنامه‌ای خارق‌العاده. (گاردین)
- فوق‌العاده خنده‌دار و هیجان‌انگیز. (دیلی‌تلگراف)

نمایش صوتی غرب غم زده مناسب چه کسانی است؟

اگر به نمایشنامه‌های درام، با درون‌مایه‌ی ضدقهرمانی علاقه‌مند هستید، بدون شک نمایش صوتی غرب غم زده شما را شگفت‌زده خواهد کرد.

با مارتین مک دونا بیشتر آشنا شویم:

مارتین مک دونا به سال 1970، در لندن و در خانواده‌ای ایرلندی به دنیا آمد. چهارده ساله بود که با دیدن یکی از آثار دیوید ممت بر صحنه‌ی نمایش، شیفته‌ی تئاتر شد و تصمیم گرفت نویسنده شود. تحصیل را نیمه‌کاره رها کرد و با شور و شوقی وصف‌ناپذیر به نوشتن پرداخت. طی مدت زمانی کم، ده‌ها طرح و قصه‌ی سینمایی نوشت و برای هر تهیه‌کننده‌ای که می‌شناخت ارسال کرد؛ آثار او همگی بدون استثنا رد شدند! بعد از این روی به نمایشنامه‌نویسی آورد، و شش اثر خلق کرد که به سرعت شهرتی فراوان کسب کردند و بدل به کلاسیک‌های تئاتر انگستان گشتند.

مشهورترین کار در میان این شش اثر، ملکه‌ی زیبایی لی‌نین نام دارد. از دیگر آثار مهم مارتین مک دونا می‌توان بدین عناوین اشاره کرد: «مرد بالشی، مراسم قطع دست در اسپوکن، مأمورهای اعدام، یک ماجرای خیلی خیلی خیلی سیاه، جمجمه‌ای در کانه‌مارا.»

برخی از جوایز و افتخارات مارتین مک‌دونا را در ادامه می‌خوانیم:

- نامزد دریافت جایزه بهترین نمایش‌نامه از سوی جوایز تونی (Tony Awards) برای نمایشنامه غرب غم زده.
- برنده جایزه دایره جوایز منتقدان تئاتر در سال 2015 برای نمایشنامه مأموران اعدام.
- برنده جایزه لارنس الیویه در سال 2003 برای نمایش‌نامه ستوان آینیشمور.
- نامزد دریافت جایزه لارنس الیویه در سال 1998 برای نمایشنامه جمجمه‌ای در کانه‌مارا.
- برنده جایزه لارنس الیویه در سال 2004 برای نمایش‌نامه مرد بالشی.
- برنده بهترین نمایش‌نامه تازه منتشر شده در سال 2016 برای نمایش‌نامه مأموران اعدام در سال 2016.

در بخشی از نمایش صوتی غرب غم زده می‌شنویم:

ولش: این دختر مدرسه‌ایه دیگه کیه؟
کلمن: این دختر مدرسه‌ایه گرلینه. امروز بعد از ظهر اومد اینجا و یه خوش خوبی با همدیگه گذروندیم، هاه آره.
ولش: گرلین؟ گرلین که قطعا کل امروزو داشت کمک من می‌کرد لباس‌های بچه‌های تیم فوتبال زیر دوازده‌ساله‌ها رو بشوریم و یه آن هم از جلوی چشم من دور نشد.
(گلمن که به هم ریخته و دستپاچه شده، بلند می‌شود و راه می‌افتد سمت اتاقش. ولین راهش را سد می‌کند.)
ولین: آها! آها! حالا کوفتی باکره کیه، هان؟ حالا کوفتی باکره کیه؟
گلمن، همین الآن از سر راهم میری کنار.
ولین: همین الآن، هان؟
گلمن: دارم میگم از سر راهم میری کنار.
ولین: خودم خوب میدونستم!

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه (1)
نمونه (2)
1 دقیقه
پشت جلد - معرفی کتاب
1 دقیقه
پشت جلد - معرفی نویسنده
19 دقیقه
صحنه اول
16 دقیقه
صحنه دوم
16 دقیقه
صحنه سوم
14 دقیقه
صحنه چهارم
8 دقیقه
صحنه پنجم
15 دقیقه
صحنه ششم
31 دقیقه
صحنه هفتم

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابنمایش صوتی غرب غم زده
نویسنده
مترجمبهرنگ رجبی
راویمهران نوروزی، فروغ حداد، سیاوش اکبریان، فرناز حداد، افرا گرامی
ناشر چاپینشر بیدگل
ناشر صوتی شرکت توسعه محتوای لحن دیگر
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابMP3
مدت۱ ساعت و ۵۹ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی داستان و رمان خارجی، نمایشنامه
قیمت نسخه صوتی

نقد، بررسی و نظرات نمایش صوتی غرب غم زده

Arman Azimi
۱۴۰۳/۱/۷
مک‌دونا در این کتاب داستان ادیپ را دست‌مایۀ کار خود می‌کند و با دگربار روایت کردن آن در قالب دو برادر (هابیل و قابیل‌های امروزی) در روستایی ایرلندی مضامین ضد اجتماعی محبوب خود را در اثری درخشان باز می‌آفریند این توضیح رو‌ی جا خوندم و مشتاق به خوندن این کتاب.
shahram shirazian
۱۴۰۱/۱/۶
فوق العادست، این دومین کار از مارتین مک دونا ست که شنیدم، اولی مراسم قطع دست در اسپوکن بود. فضای کارهاش جوری ست که تا لحظه آخر نفس تو سینه‌ی آدم حبس می‌شه و من فوق العاده این غیر قابل پیش‌بینی بودن و چالش هاش رو دوست دارم.
Maryam Rajabi
۱۴۰۱/۱۲/۸
مثل همیشه عالی
مارتین مک‌دونا معجزه است
امین نظام
۱۴۰۱/۵/۱
نمایش جالبی بود از غم زدگی یک شهر...
مشاهده همه نظرات 4

راهنمای مطالعه نمایش صوتی غرب غم زده

برای دریافت نمایش صوتی غرب غم زده و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.