دانلود کتاب راهنمای عملی نگارش طرح درس


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب راهنمای عملی نگارش طرح درس و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب راهنمای عملی نگارش طرح درس

کتاب راهنمای عملی نگارش طرح درس به قلم محرم آقازاده و محرم نقی زاده، با ارائه مطالب هدفمند، معلمان را در نگارش یک طرح درس یاری نموده و میزان ضرورت این کار را برای آنان شرح می‌هد.

اینکه چگونه می‌توان یک طرح درس را نوشت از جمله سوالات اساسی و پرتکرار معلمان است. نویسندگان در این کتاب میزان اهمیت نوشتن طرح درس یا اینکه اصلاً معلم باید طرح درس بنویسد یا خیر را به تفصیل شرح داده‌اند.

نوشتن طرح درس از جمله مهم‌ترین و ضروری‌ترین تدارکات یک معلم جهت فعالیت در کلاس درس محسوب می‌شود. معلمی که طرح درس مناسب نداشته باشد قادر نخواهد بود برنامۀ خاصی برای یادگیری دانش‌آموزان و همچنین برای کار خود در کلاس ارائه دهد.

کتاب راهنمای عملی نگارش طرح درس (How to write a lesson plan: a practical guide) کتابی است که به دور از پیچیدگی‌های آکادمیک و بحث‌های طولانی نظری در عرصۀ عمل به کار می‌آید و معلمان می‌توانند با تجربه‌های زیستۀ خود و با کاربست این کتاب، تدریس اثربخش‌تری را در کلاس ارائه نمایند.

در بخشی از کتاب راهنمای عملی نگارش طرح درس می‌خوانیم:

طرح درس باید مکتوب و ساختاری نظام‌دار داشته باشد. نظام‌دار بودن ساختار طرح درس، ارتباط و پیوستگی بین عناصر طرح درس است. یک طرح درس مطلوب و ساده عناصری مانند موضوع، هدف، روش تدریس، محتوا، مواد و وسایل مورد نیاز و ارزشیابی دارد. موضوع درس، ناظر بر نوع درسی است که باید تدریس شود برای مثال، علوم، ریاضی، انشا، مطالعات اجتماعی و... هدف درس، انتظار یا انتظارات یادگیری را نشان می‌دهد، به عبارتی هر درسی که ارائه می‌شود، باید هدف یا اهدافی را نشانه بگیرد.

در هر جلسه درسی، باید دستیابی به یک یا چند هدف قابل تحقق مورد توجه قرار گیرد. برای مثال، دسته‌بندی اشکال در دسته‌های 5 تایی در درس ریاضی، انجام مشاهده منظم با استفاده از حواس بویایی، لامسه و چشایی در درس علوم، جمله‌بندی در درس فارسی، شناخت ماهیت قانون در جامعه در درس مطالعات اجتماعی و... مواد و وسایل مورد نیاز در طرح درس، ناظر بر مواد چاپی، تصویری و رسانه‌های کمک آموزشی است که باید در تدریس مورد استفاده قرار گیرد.

مواد و وسایل گنجانده شده در طرح درس باید یادگیری را آسان، سریع و مؤثر سازند. اگر نتوانیم چنین نقشی را برای مواد و وسایل تصور کنیم در نظر گرفتن آن‌ها در طرح درس سودمند نخواهد بود. ارزشیابی در طرح درس، به معنای پیگیری فعالیت دانش آموزان در مسیر یادگیری است.

در این کار، باید بر اساس مشاهده‌ای که از دانش آموزان به عمل می‌آید به آنان بازخورد یا اطلاعاتی داده شود تا بتوانند منظم‌تر به فعالیت‌های یادگیری خود بپردازند. افزون بر این، ارزشیابی می‌تواند به معلم برای قضاوت درباره خودش نیز کمک کند.

 ۱۷۶ صفحه، ۶ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
شابک: 978-622-99021-4-1 

چاپ ۱۳۹۷: ۳۵۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۱۵۰۰۰ ت - 5.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

مقدمۀ ناشر
کتاب دوره (دوره آموزش الکترونیک این کتاب)
مقدمۀ مؤلفان
درآمدی بر نگارش طرح درس
چگونه این کتاب را بخوانیم؟
نقشۀ مفهومی
بخش اول: آشنایی با کتابِ راهنمای عملی نگارش طرح درس
فصل 1: آشنایی با طرح درس
فصل 2: نگاهی اجمالی به تدریس
بخش دوم: ساختار و عناصر طرح درس
فصل 3: بررسی ساختار طرح درس
فصل 4: تعیین اهداف آموزشی
فصل 5: سازماندهی محتوای آموزشی
فصل 6: انتخاب روش‌ها و فنون تدریس
فصل 7: تولید یا انتخاب مواد کمکآموزشی
فصل 8: سنجش آموخته‌های دانشآموزان
فصل 9: چگونه طرح درس ننویسیم

راهنمای دانلود کتاب راهنمای عملی نگارش طرح درس

برای دانلود کتاب راهنمای عملی نگارش طرح درس و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  راهنمای عملی نگارش طرح درس

نظرات کتاب راهنمای عملی نگارش طرح درس

حمید عباس نژاد
۱۳۹۹/۱۲/۱۹
شگفت زده شدم از این که چنین کتابهایی رو زحمت کشیدن و چاپ کردن
عظیم مویدی نژاد
۱۴۰۰/۱/۲۶
کتاب بسیار عالی و خوبی هست.
از مولفین محترم سپاسگزارم
Morteza Mahdavifard
۱۳۹۹/۱۲/۳۰
بسیار عالی بود برای من مفید واقع شد
مشاهد همه نظرات (۳)