معرفی و دانلود کتاب صوتی ناطور دشت

عکس جلد کتاب صوتی ناطور دشت
قیمت:
۱۱۸۰۰۰ ۸۲,۶۰۰ تومان ۳۰%
خرید کتاب صوتی
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی ناطور دشت و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی ناطور دشت و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی ناطور دشت

کتاب صوتی ناطور دشت اثر جی. دی. سلینجر، یکی از پرفروش‌ترین‌ کتاب‌های تاریخ ادبیات جهان و از جمله کتاب‌هایی است که در فهرست 100 کتابی که باید پیش از مرگ خواند، آمده است. این رمان روایت‌گر بیگانگی جوانی به نام «هولدن کالفیلد» با دنیای پیرامونش است.

ناطورِ دشت (Catcher in the rye) به‌ معنی نگاه‌بانِ باغ و دشت است. شخصیت اصلی داستان پسر نوجوان هفده‌ساله‌‌‌ی طغیان‌گری است که در جدالی درونی به‌ سر می‌برد، احساس تنهایی غریبی می‌کند و در مرزِ عبور از نوجوانی به جوانی با ملال و افسردگی دست‌وپنجه نرم می‌کند. هولدن از آن دست نوجوان‌هایی‌ست که از قید و بندهای رایج اجتماعی می‌گریزد و با سرکشی‌، به هر بهانه، نارضایتی‌ خود را از مناسبات و هنجارهای اجتماعی ابراز می‌کند. تنها معصومیتِ کودکان است که قلبش را گرم می‌کند و دوستشان دارد. از آن روی است که با فیبی، خواهر کوچکش، رابطه‌ عمیقی دارد و گویا نجات‌بخش او از سرنوشت‌های تاریک است.

این کتاب تنها روایت سه روز از زندگی هولدن نوجوان شانزده ساله‌ای را بیان می‌کند که در یک مرکز درمانی بستری است. این نوجوان که «هولدن کالفیلد» نام دارد تصمیم می‌گیرد ماجرای خود را قبل از آمدن به این مرکز درمانی، برای کسی تعریف کند، که همین موضوع بن‌مایه شکل‌گیری این رمان می‌شود.

هولدن پسری پر احساس باهوش و بامعلومات و مهربان است پسری که عاشق بچه‌ها و سادگی آن‌هاست و از وارد شدن هر چیز نادرست و زشتی به زندگی آن‌ها ناراحت می‌شود. پسری که استعداد زیادی دارد بیهودگی انسان‌های اطراف و پوچ بودن روح آن‌ها را درک می‌کند اما خود نیز در بی‌هدفی دیگری درگیر است.

ناطور دشت، گرچه گاهی تلخ است اما به سادگی خصوصیات آدم‌هایی را بیان می‌کند که ظاهرا خوب و منطقی هستند اما در واقع به بیماری خودبینی و غرور کاذبِ کامل بودن مبتلا هستند بدون آنکه خبر داشته باشند و حکایت جوان‌های جستجوگری است که به دنبال مفهوم واقعی زندگی و زنده بودن می‌روند. گاهی موفق. گاهی ناموفق. در هر صورت، همرنگ جماعت نمی‌شوند حتی اگر به قیمت خوبی برایشان تمام نشود.

ناطور دشت منعکس‌ کننده‌ی از خودبیگانگی در دنیای بی‌رحم است و جامعه مدرن غرب را به باد انتقاد می‌گیرد. هولدن نماد هر جوانی است که برای پرورش یافتن و زندگی کردن مطابق قوانین جامعه احساس فشار می‌کند و اینکه مجبور است ارتباطات انسانی با ارزشش را کنار بگذارد و خواسته‌های شخصی خود را با عرف جامعه تطبیق دهد. در این کتاب مفاهیم پیچیده‌ای همچون هویت، تعلق، از دست دادن، ارتباط و بیگانگی مطرح می‌شوند.

ناطور دشت همواره در میان لیست چالش‌انگیزترین کتاب‌ها قرار گرفته است و برای سال‌ها در کتابخانه‌ها و مدرسه‌های آمریکا سانسور شده و ممنوع بوده است. همچنین شخصیت هولدن کالفید پس از هاکلبری فین مطرح‌ترین نوجوانِ گریزان در ادبیات آمریکا به شمار می‌رود.

کتاب ناطور دشت در طول تاریخ ماجراهای زیادی را از سر گذرانده که یکی از معروف‌ترین این ماجراها، پیدا شدن ردپای آن در دو ترور معروف تاریخ آمریکا یعنی ترور ریگان و جان لنون است. در جیب کت هر دو تروریست این حوادث، «ناطور دشت» را پیدا کردند!

«هولدن کالفیلد» شخصیت اصلی این رمان در نظرسنجی «مجله‌ی کتاب» عنوان دومین شخصیت ادبی جهان را به دست آورده و علت این انتخاب را زمانی متوجه می‌شویم که حتی وقتی کتاب تمام می‌شود هم حس می‌کنیم او تا ابد همراه‌مان است و قسمتی از فکر و احساس‌مان را به خودش اختصاص می‌دهد.

بسیاری از وقایعی که در دوران جوانی سلینجر (J. D. Salinger) رخ داده، در ناطور دشت به چشم می‌خورد؛ خطر رفتن به سربازی تهدیدش می‌کند، او با یک دانشجوی بزرگسال دانشگاه کلمبیا آشناست. این دست جزئیات حسب حال گونه در رمان به شرایط بعد از جنگ جهانی دوم منتقل می‌شود. ناطور دشت در دوره‌ای به چاپ رسید که اقتصاد رو به شکوفایی آمریکا، مردم را ثروتمند کرده بود و قوانین تثبیت شده اجتماعی، به عنوان برنامه‌ای برای تطبیق نسل جوان با این شرایط ارائه می‌شد.

جی. دی. سلینجر با لحنی پرجسارت و بی‌پرده لحظات ورود یک نوجوان به جامعه‌ی بی‌رحم و اجبار رهایی از آن پاکی معصومانه‌ی کودکی را به گونه‌ای بیان می‌کند که به مذاق بسیاری در زمان چاپ اثر خوش نیامد و حتی به عقیده‌ی برخی منتقدان به علت کاربرد ادبیات غیر رسمی و خودمانی، اثر ادبی جدی و مهمی نیز نبوده، اما فروش بالا و استقبال کم‌سابقه از آن نشان داد سبک نویسنده به شکل والایی احساسات و عواطف مخاطبان را برانگیخته و حتی منتقدان بر آن شدند که بگویند کتاب ناطور دشت، اثری است ارزشمند برای خواندن، فکر کردن و فهمیدن.

جروم دیوید سالینجر نویسنده‌ایست که هر یک‌ از آثارش‌ حادثه‌ای‌ در ادبیات‌ خوانده‌ می‌شود، از مطرح‌ترین‌ و تاثیرگذارترین‌ نویسندگان‌ معاصر آمریکاست‌. شهرت‌گریز است‌. کم‌ سخن‌ می‌گوید. بسیار می‌نویسد و به‌ ندرت‌ منتشر می‌کند.

در قسمت‌هایی از کتاب صوتی ناطور دشت می‌شنویم:

«هیچ‌کس و هیچ‌چیزی تغییر نمی‌کند. فقط ما هستیم که تغییر می‌کنیم. منظورم این نیست که پیر می‌شویم یا از این‌جور حرف‌ها... فقط تغییر می‌کنیم.»

«دخترِ بامزه‌ای بود؛ جینو می‌گم. نمی‌شد گفت خوشگله. ولی دست‌ودلِ منو می‌لرزوند. دهنِ گل‌وگشادی داشت. منظورم اینه که وقتی حرف می‌زد یا در مورد چیزی هیجان‌زده می‌شد لب‌ولوچه‌ش پنجاه طرف تکون می‌خورد. من عاشقِ همین بودم.»

«پسر، وقتی یکی می‌میره، حسابی مرتبش می‌کنن. امیدوارم اگه واقعا مردم، یه نفر پیدا شه که عقل تو کله‌ش باشه و پرتم کنه تو رودخونه، یا نمی‌دونم، هر کاری بکنه غیر گذاشتن تو قبرستون. اونم واسه اینکه مردم بیان و یکشنبه‌ها گل بذارن رو شکمم و این مزخرفات. وقتی مردی گل می‌خوای چیکار؟»

«همه‌ش مجسم می‌کنم چَنتا بچه‌ی کوچیک دارن تو یه دشتِ بزرگ بازی می‌کنن. هزار هزار بچه‌ی کوچیک؛ و هیشکی هم اون‌جا نیس، منظورم آدم‌ بزرگه، غیر من. منم لبه‌ی یه پرتگاهِ خطرناک وایستاده‌م و باید هر کسی رو که می‌آد طرفِ پرتگاه بگیرم، یعنی اگه یکی داره می‌دوئه و نمی‌دونه داره کجا می‌ره من یه‌ دفه پیدام می‌شه و می‌گیرمش. تمامِ روز کارم همینه. ناتورِ دشتم»

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
16 دقیقه
فصل اول
26 دقیقه
فصل دوم
28 دقیقه
فصل سوم
20 دقیقه
فصل چهارم
13 دقیقه
فصل پنجم
16 دقیقه
فصل ششم
18 دقیقه
فصل هفتم
16 دقیقه
فصل هشتم
19 دقیقه
فصل نهم
24 دقیقه
فصل دهم
13 دقیقه
فصل یازدهم
19 دقیقه
فصل دوازدهم
26 دقیقه
فصل سیزدهم
16 دقیقه
فصل چهاردهم
25 دقیقه
فصل پانزدهم
27 دقیقه
فصل شانزدهم
34 دقیقه
فصل هفدهم
20 دقیقه
فصل هجدهم
19 دقیقه
فصل نوزدهم
21 دقیقه
فصل بیستم
23 دقیقه
فصل بیست و یکم
21 دقیقه
فصل بیست و دوم
17 دقیقه
فصل بیست و سوم
33 دقیقه
فصل بیست و چهارم
51 دقیقه
فصل بیست و پنجم
4 دقیقه
فصل بیست و ششم

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی ناطور دشت
نویسنده
مترجماحمد کریمی
راویمهدی پاکدل
ناشر چاپیانتشارات امیرکبیر
ناشر صوتی نوین کتاب گویا
سال انتشار۱۳۹۷
فرمت کتابMP3
مدت۹ ساعت و ۲۲ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی داستان و رمان خارجی، کتاب‌های داستان و رمان خارجی
قیمت نسخه صوتی
۱۱۸۰۰۰ ۸۲,۶۰۰ ت ۳۰%
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی ناطور دشت

میثم شفیعی
۱۴۰۳/۲/۷
اگر مانند من بیشتر از پرداخت داستان، خط داستان مهمه براتون شاید کمی اوایلش نسبت به اثر بی میل بشید اما کمی به آن زمان بدید که حسابی شما رو با خودش همراه می‌کنه، با کلی تصویر سازی‌های آشنا و ظریف شمارو با فراز و نشیبش همراه می‌کنه؛ صدا پیشه هم می‌تونست بهتر عمل کنه یعنی یا تیپ سازی نکنه یا اگه می‌خواد این کار رو بکنه کاملا تلاش کنه تفکیک کنه شخصیت‌ها رو (حداقل لحن شخصیت هارو)
حسین طوّافی
۱۴۰۱/۶/۱۶
اجرایی نه چندان دلپذیر از یک شاهکار ادبی که لایق اجرای بهتری بود. از مشکلات صوت و راوی که بگذریم سالینجر در این رمان به خودافشاگری‌های یک جوان بیمار در آسایشگاه می‌پردازد. چیزی که در متن رمان قابل تامل است شیوه‌ی گفتاری روایت و تاکید نویسنده بر کلام و دکسیون گفتاری است که البته تحت تاثیر شم روایی آثار پیشین و تاثیرگذار بر آثار پس از خود است.
Sanaz Nasiri
۱۴۰۱/۵/۱۱
شاید از نظر خیلیها حوصله سر بر باشه ولی تضاد فکر در ان واحد و اینکه بالاخره چیزی در همه وجود داره که انسان رو مسئولیت پذیر کنه رو خیلی دوست داشتم ذهن اشفته این پسر هممون فکر کنم تجربه کردیم و صدای مهدی پاکدل هم جالب بود.
زهرا یداللهی
۱۳۹۹/۱۱/۱۷
سبک ادبی داشت و کشمکش درون شخصیت بود یعنی برای کسایی که دنبال داستان مهیج و پرحادثه هستند پیشنهاد نمیکنم. اجرای راوی فوق‌العاده بود (البت‌ی جاهایی حس کردم نفس کم‌ میارن) بهرحال خودم کیف کردم، جداً میگم‌؛)
Naarsi Mor
۱۳۹۸/۵/۳۱
علامت انسان رشد نیافته این است که میخواهد در راه یک هدف بزرگوارانه جان بسپارد وحال اینکه علامت انسان رشد یافته این است ک میخواهد در راه یک هدف با فروتنی زندگی کند
رضا جهانتاب
۱۳۹۷/۱۲/۲۷
من سه ستاره بهش دادم بخاطر قلم خوبی که داشت و
در کل افکاری که تو ذهن‌ی پسر نوجون میگذره و دغدغه‌های این سن خاص رو خوب بیان کرده ولی ماجرای جذب کننده‌ای که ادمو مجبور کنه تا اخر باهاش همراه بشی نداشت
Eti Atshani
۱۴۰۱/۷/۵
کتاب خوبی بود زندگی نوجوانی را از زبان خود او روایت میکند، مسائلی که در سنین نوجوانی برای انسان میتواند در گیری ذهنی و اجتماعی ایجاد کند که در‌شکل گیری آینده و شخصیتش تاثیر بسزایی داشته باشد
شقایق میان آبی
۱۴۰۱/۶/۷
کتاب ناطور دشت از نظر روانشناسی یک کتاب مهمه ولی از نظر یک رمان و یک داستان خسته کننده.. من تصور دیگری از کتاب داشتم و فکر میکردم خیلی جذابتر از این باشه.. به هر حال تا آخر گوش کردم ولی خسته شدم
کاوه ساسانی
۱۴۰۰/۴/۱۶
واقعاً عالی. ضدقهرمانی با شخصیت پردازی فوق العاده. داستان در واقع پیرنگ خاصی نداره و برای افرادی که علاقمند به دنبال کردن داستان هستند توصیه نمیشه. اجرا هم به نظر من خیلی خوب بود.
Majid Mohamadi
۱۳۹۹/۶/۳۰
گویش راوی خیلی خوب بود ولی در مورد داستان واتفاقات آن با توجه به شهرت کتاب و نویسنده آن توقع بسیار بیشتری داشتم. احساسات شخصیت اصلی و نفرت آن نسبت به دیگرا خیلی خوب بیان شده است.
مهدی فلاحی
۱۳۹۹/۴/۷
نمیدونم چرا این رمان اینقدر محبوب شده. مثل این میمونه که بشینی و یکی برات پر چانگی کنه. حرف بدرد نخور با یه تکنیک تکراری. رمان قبلی که خوندم (اتاق افسران) کجا این کجا. خوانش کتاب ولی عالیه
مهرى اعظمى
۱۴۰۲/۹/۲۴
متاسفانه اقاى پاکدل صداى خوبى دارن و اجراى خوبى ندارن و در ضمن این ترجمه سانسور هم داره.
همچین شاهکارى با چنین داستان جذاب و پر فراز و نشیب باید از اجراى بهترى برخوردار می‌بود
شادی شادباد
۱۴۰۲/۵/۱۵
کتاب جالبی بود و در مورد اختلال شخصیت وسواسی بود، از لحاظ روانشناسی قوی بود، اما برای کسایی که به دنبال رمان با خط داستانی جذاب هستن زیاد جالب نمیتونه باشه.
ممنون از کتابراه.
Sara Sharifi
۱۴۰۱/۱۰/۲۳
نوجوانی که دنبال کشف حقیقت محیط اطراف و ارتباط با بقیه انسان ها ست آشفتگی گاهی بیخیالی کشمکش رسیدن به دنیای بزرگسالی و سردرگمی های آن روزمرگی یک نوجوانارزش شنیدن داشت
انسیه شاهسون
۱۳۹۹/۶/۲۹
خوب بود اما تا آخرش نتونستم بخونم. اما کتاب خوندن که اینقدر مهمه چرا پولیه باید پولی نباشه تا بیشتر بخوانند. این طوری میگن حیف پول که برای من بدرد نخورد بود. من که ناراحتم
مشاهده همه نظرات 51

راهنمای مطالعه کتاب صوتی ناطور دشت

برای دریافت کتاب صوتی ناطور دشت و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.