معرفی و دانلود کتاب صوتی پاسخ‌هایی مختصر به پرسش‌هایی بزرگ

عکس جلد کتاب صوتی پاسخ‌هایی مختصر به پرسش‌هایی بزرگ
قیمت:
۶۱,۱۰۰ تومان
خرید کتاب صوتی
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی پاسخ‌هایی مختصر به پرسش‌هایی بزرگ و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی پاسخ‌هایی مختصر به پرسش‌هایی بزرگ و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی پاسخ‌هایی مختصر به پرسش‌هایی بزرگ

کتاب صوتی پاسخ‌هایی مختصر به پرسش‌هایی بزرگ مجموعه‌ای از دست‌نوشته‌ها و نظریه‌های کیهان‌شناس نامدار و دانشمند بزرگ استیون هاوکینگ است که به سوالات متداول بشر پاسخ می‌دهد. این کتاب صوتی به صورت مشترک با همکاری کتابراه و ماه آوا تولید شده است.

کتاب صوتی پاسخ‌هایی مختصر به پرسش‌هایی بزرگ (Brief answers to the big questions) بعد از مرگ هاوکینگ منتشر شد و اثری علمی و محبوب است. از نظر علمی، هاوکینگ جزو یکی از برترین ذهن‌های تاریخ و نابغه‌های عصر حاضر به شمار می‌آید اما سوای علم، هاوکینگ نیز همانند هر انسان دیگری دیدگاه‌هایی شخصی داشت؛ مانند رویکرد انتقادی او به دین و مذهب که اعتراضات زیادی نیز به وی شد و از دایره‌ی علم و منطق به دور بود.

ما از کجا آمده‌ایم؟ جهان هستی چطور شروع شد؟ در پس این جهان چه نقشه و معنایی نهفته است؟ آیا سفر در زمان شدنی است؟ بیرون از این جهان موجود دیگری هم وجود دارد؟ بشر همیشه به دنبال جواب‌هایی برای سوالاتی از این قبیل بوده است.

این کتاب فقط اثری علمی در زمینه‌ی فیزیک و یا اخترشناسی نیست، بلکه هم جنبه‌ی علمی و هم جنبه‌ی عمومی دارد. هاوکینگ نویسنده‌ی کتاب پرفروش تاریخ مختصر زمان، در این کتاب به ده پرسش مهمی که بشر با آن‌ها رو به ‌رو است پاسخ می‌دهد.

بیشتر افراد از جمله دانشمندان، کارآفرینان فناوری، شخصیت‌های ارشد کسب‌وکار، رهبران سیاسی، جویای نظر استیون هاوکینگ درباره‌ی پرسش‌های عظیم و مهم روز می‌شدند. استیون آرشیو گسترده‌ای از پاسخ‌هایش را در قالب سخنرانی‌ها، مصاحبه‌ها و تألیفات در نزد خود نگاه داشت.

این کتاب آخرین اثر استیون است که از آرشیو شخصی او برگرفته شده و پیش از مرگش، در حال تکمیل شدن بود. اکنون این کتاب با همکاری خانواده‌ی استیون و همکاران دانشگاهی او تکمیل شده است.

استیون هاوکینگ (Stephen Hawking) فیزیکدان نظری، کیهان‌شناس و نویسنده‌ای بریتانیایی بود. او به مدت 30 سال استاد کرسی ریاضیات لوکاسی دانشگاه کمبریج بود و در طول زندگی‌اش، جوایز و عناوین بسیاری از جمله نشان افتخار آزادی ریاست جمهوری دریافت کرد. کتاب تاریخچه زمان او که با رکوردی 237 هفته‌ای به عنوان پرفروش‌ترین کتاب در بریتانیا باقی ماند باعث شهرتش شد. از جمله آثار او در باب کیهان‌شناسی عبارت‌اند از: «تاریخچه مختصر زندگی من»، «تاریخچه مختصر زمان»، «دریچه‌ای به سوی کیهان»، «جهان در پوست گردو» و... .

در بخشی از کتاب صوتی پاسخ‌هایی مختصر به پرسش‌هایی بزرگ می‌شنویم:

چه چیزی باعث می‌شود تعدادی از افراد موفق به گذراندن دورۀ تخریب زیرآبی شوند و عده‌ای دیگر طاقت نیاورده و تسلیم شوند؟ در کمال تعجب باید بگویم نیروی دریایی علت آن را نمی‌دانست و این خود مشکل بزرگی بود. پس از فاجعۀ 11 سپتامبر ارتش به تکاوران بیشتری نیاز داشت ولی پایین‌آوردن استانداردها باعث می‌شد نتوانند به اهداف خود برسند. آن‌ها سؤالاتی داشتند که باید برایشان پاسخی پیدا می‌کردند: باید چه کسانی را به خدمت می‌گرفتند؟ باید به افراد چه چیزی را آموزش می‌دادند که به آن‌ها کمک کند مبارزات را با موفقیت پشت سر بگذارند؟

در نهایت پاسخی که یافتند کاملاً بر خلاف انتظارشان بود. نیروی دریایی به افراد قوی‌تر و شجاع‌تر نیازی نداشت؛ بلکه روش هوشمندانه‌تر این بود که فروشندگان بیمۀ بیشتری را به خدمت بگیرند؛ بله، درست شنیدید: فروشندگان بیمه. چند دقیقه‌ای به این مسئله فکر کنید. یکی از تحقیقات نیروی دریایی برخی از کارهایی را نشان داد که افراد ثابت‌قدم (معمولاً بدون اینکه خودشان هم بدانند) انجام می‌دهند؛ کارهایی که با انجام آن‌ها حتی وقتی شرایط سخت‌تر می‌شود هم به مسیرشان ادامه می‌دهند. یکی از آن‌ها را بارها و بارها در برخی تحقیقات روان‌شناسی شنیده‌اید: «گفتگوی درونی مثبت». بله، تکاوران نیروی دریایی باید محکم و جدی باشند، ولی یکی از کلیدهای رسیدن به این هدف این است که شبیه فیلم لوکوموتیو کوچکی که توانست فکر کنند.

در هر دقیقه در ذهن شما چیزی حدود 300 تا 1000 کلمه وجود دارد که شما به خودتان می‌گویید؛ این کلمات می‌توانند مثبت باشند (من می‌توانم انجامش دهم.) یا منفی (آه خدای من... دیگر نمی‌توانم این وضع را تحمل کنم.) طبق نتایج به‌دست‌آمده وقتی این کلمات مثبت هستند تأثیر بسیار زیادی روی مقاومت ذهنی و توانایی شما برای ادامۀ مسیر خواهند داشت. مطالعات بعدی کارمندان ارتش هم این مسئله را تأیید می‌کنند.

وقتی نیروی دریایی به متقاضیان دورۀ تخریب زیرآبی آموزش داد در کنار بقیۀ ابزارهای ذهنی با خودشان گفتگوی درونی مثبت هم داشته باشند آمار قبولی در آن حدود 10% افزایش یافت. لازمۀ قبولی در دورۀ تخریب زیرآبی کار فیزیکی بسیار سخت است اما تسلیم نشدن و رها نکردن آن مسئله‌ای ذهنی‌ست. لابد می‌پرسید این مسئله چه ربطی به فروشندگان بیمه دارد؟ فکر کنید وقتی از مردم می‌پرسند درمورد فروشندگان بیمه چه فکر می‌کنند پاسخ آن‌ها چیست؟ «اه!» فقط تکاوران نیستند که در شرایط سخت قرار می‌گیرند؛ فروشندگان بیمه همیشه با عدم پذیرش دیگران روبه‌رو می‌شوند.

اگرچه شما ممکن است فکر کنید راز یک فروشندۀ خوب بودن مهارت‌های فردی و برون‌گرا‌ بودن است ولی تحقیقات نشان می‌دهند فروشندگان ممکن است فقط به‌خاطر خوش‌بینی‌شان استخدام شوند. محققین به این نتیجه رسیده‌اند که «نمایندگانی که جزو 10% اول افراد خوش‌بین قرار داشتند نسبت به بدبین‌ترین ‌همکاران خود 88% فروش بیشتری داشتند.» درنتیجه خوش‌بینی به ما کمک می‌کند مسیرمان را ادامه دهیم؛ ولی باور اینکه خوش‌بینی چنین تأثیر زیادی دارد کار سختی است. به همین خاطر هم بهتر است نگاهی بیندازیم به بهترین دوست انسان‌.

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
28 دقیقه
مقدمه
38 دقیقه
چه ضرورتی برای پرسیدن سؤالات مهم وجود دارد؟
21 دقیقه
سؤال 1: چه چیز در پس این جهان وجود دارد؟
47 دقیقه
سؤال 2: همه‌چیز از کجا آغاز شد؟
38 دقیقه
سؤال 3: آیا زندگی هوشمندانه دیگری در جهان هستی وجود دارد؟
16 دقیقه
سؤال 4: آیا می‌توانیم آینده را پیش‌بینی کنیم؟
41 دقیقه
سؤال 5: درون یک سیاه‌چاله چیست؟
33 دقیقه
سؤال 6: آیا سفر در زمان امکان‌پذیر است؟
33 دقیقه
سؤال 7: آیا روی زمین دوام می‌آوریم؟
29 دقیقه
سؤال 8: آیا لازم است به فضا مهاجرت کنیم؟
24 دقیقه
سؤال 9: آیا هوش مصنوعی از ما سبقت می‌گیرد؟
22 دقیقه
سؤال 10: آینده را چطور بسازیم؟
11 دقیقه
سخن پایانی: لوسی هاوکینگ

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی پاسخ‌هایی مختصر به پرسش‌هایی بزرگ
نویسنده
مترجمامیرحسین فاضلی مقدم
راویمیلاد تمدن
ناشر چاپیانتشارات کتاب کوله پشتی
ناشر صوتینشر ماه آوا
سال انتشار۱۳۹۸
فرمت کتابMP3
مدت۶ ساعت و ۲۰ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی تاریخی، فلسفی و اجتماعی، کتاب‌های فیزیک
قیمت نسخه صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی پاسخ‌هایی مختصر به پرسش‌هایی بزرگ

Matin Darigan
۱۳۹۸/۶/۲۸
من نسخه pdf اصلی انگلیسی این کتاب رو چند ماه پیش مطالعه کردم. متاسفانه بسیار تفاوت داره با این نسخه. و یک فصل این کتاب کلا حذف شده در ترجمه. که در مورد این قضیه میپرسه که " آیا خدا وجود دارد؟" که ایکاش این فصل هم ترجمه میشد که اگه میشد مجوز نشر پیدا نمی‌کرد!
ف ه
۱۴۰۱/۱۲/۶
وقتی کتاب رو گوش دادم مبهوت منطق و علم‌محوری این دانشمند بزرگ شدم. واقعا اسم این کتاب برازنده‌ی مطالبش هست و باعث شد بیش از پیش به این فکر کنم که یک انسان چقدر توانایی فکری بالقوه داره که به توانایی جسمیش وابسته نیست! البته کسی که خداباور باشه ممکنه شرایط این شخص رو به حکمت خدا یا چیزهایی شبیه این ارتباط بده اما خود ایشون معتقد به چنین چیزی نیست... اگر به علم، فیزیک، محیط زیست، جامعه شناسی، فلسفه، نجوم و اطلاعات درباره‌ی حیات خارج از منظومه شمسی و... علاقمند هستید بدونید پاسخهای ایشون به مباحثی که در کتاب مطرح شده در کنار اعتقاد نداشتنش به وجود خالق تکان دهنده ست! از تاثیر صدای گوینده، لحن و تسلطشون هم نباید غافل بود که نشون میده انتخاب بجایی بوده که بابتش از تیم تهیه و تولید نسخه صوتی این اثر باید تشکر کرد. در کل کتاب پرباری هست
محمد نوری
۱۴۰۱/۲/۱۲
استیون هاوکینگ جز دانشمند‌های سرشناس قرن ما بوده است که در ۱۴ مارس ۲۰۱۸ درگذشت, این کتاب پس از مرگ استیون هاوکینگ وارد بازار شده و جمع آوری شده از آرشیو‌های شخصی استیون هاوکینگ می‌باشد.
در این کتاب نویسنده قصد دارد به سوال‌های بزرگ پاسخ بدهد و در هر فصل مخاطب پاسخ‌های نویسنده رو در مورد یک سوال
مشخص می‌خواند.
سوالاتی که استیون هاوکینگ به آن‌ها پاسخ می‌دهد:
فصل ۱: آیا آفریننده‌ای هست؟
فصل ۲: جهان هستی چگونه آغاز شد؟
فصل ۳: آیا حیات هوشمند دیگری در جهان هست؟
فصل ۴: آیا میتوانیم آینده را پیشگویی کنیم؟
فصل ۵: درون هر سیاهچاله چیست؟
فصل ۶: آیا سفر در زمان ممکن است؟
فصل ۷: آیا ما روی زمین نجات خواهیم یافت؟
فصل ۸: آیا باید به فضا کوچ کنیم؟
فصل ۹: آیا هوش مصنوعی بر ما چیره خواهد شد؟
فصل ۱۰: آینده را چگونه بسازیم؟
Arian Ebrahimi
۱۳۹۹/۹/۲۱
در بخش وجود داشتن یا نداشتن خدا به نظر من علم هنوز قدرت کافی برای اثباتش یا ردش رو نداره حداقل باید در فاز اول ماشین زمان داشته باشن تا بتونن مثلا وجود پیامبرا رو اثبات کنن یا ردش کنن و همچنین بتونن وجود روح یا عدم وجود اون رو اثبات کنن حتی با وجود این آزمایش‌ها ممکنه نتیجه قطعی نباشه و در گذر زمان نتیجه تغییر کنه که طبیعی هست. هر چند من شاید اطلاعاتم بالا نباشه ولی خب حداقل توی برخی بخش‌ها اثباتش نیاز به تجهیزات بیشتری داره من کلا نه طرفدار دینم نه علم طرفدار حقیقت هستم میخوام بدونم حقیقت چی هست دین که یه طوری شده هی علم میگه اینش درست نیست اونش درست نیست و نمیدونم کلی درگیری دارن دیگه ولی خب بازم من به هیچ کدومشون اعتماد نمیکنم بدون وجود مدرک محکم.
سینا منافی
۱۳۹۹/۲/۱۴
بی شک کتاب پر محتوا و غنی است که باید در ذهن تجزیه و تحلیل شود، شاید بهتر است بگویم که چندی از بزرگ‌ترین سوالات زندگی من را جواب داد انهم خیلی ساده! من امروز به جرعت میگویم که مفتخرم که این کتاب را مطالعه میکنم و از این پس محکم تر اظهار نظر میکنم. اگر انسانی هستید که به درس علاقه مند هستید این کتاب مناسب شماست اگر اهل صافی لاک ناخن یا تقارن خط ریشتان هستید بیخیال کتاب بشید... کتاب بخش استیون و خدا هم دارد، مهم نیست حذف شود یا نشود شما خود فکر کنید... علم راست میگوید یا روحانی مسجد سر کوچه؟؟؟
لادن اعلایی
۱۴۰۲/۳/۱۱
خوب ومفید. مگر می‌تواند کتابی از استیون هاوکینگ نوشته شده باشد و زیبا نباشد استیون هاوکینگ نابغه قرن و کیهان شناس و نجوم شناس قرن می‌باشد که هرچه از او و آثارش بگوییم حق مطلب را ادا نکرده ایم به نظر من تمام آثار استیون هاوکینگ را باید خریداری کرد بلکه قطرهای از این دریای بیکران را بتوانیم بشناسیم و پی به عظمت و وجود خداوند ببریم بیشتر افراد کسانی که با فیزیک تا یک حدی آشنایی دارند می‌توانند لذت چند برابر نسبت به افرادی که با فیزیک آشنایی ندارند از این کتاب برند
Stephen
۱۴۰۱/۳/۱۱
کتاب خوبیه... مسائلی که توی این کتاب بهشون پرداخته میشه، فرضیه‌ها، سوال‌ها، جواب ها.. همه و همه ذهن و فکر مشتاق آدم رو به چالش میکشن.
راستش... قبلا فکر میکردم استیون هاوکینگ یه دانشمند خارق‌العاده و نویسنده‌ای مشهور هست، ولی حالا فهمیدم نه تنها یکی از بزرگترین دانشمندا و کیهان‌شناس‌های معتبر، یه
بلکه فرشتست؛ یه فرشته تمام عیار!
درواقع، هرکسی که علمش رو به مردم انتقال میده یه فرشتست.
حتما دانلودش کنید... کامل؛ بهش گوش بسپرید و لذت ببرید.
امیر جناب
۱۳۹۹/۲/۲۲
پذیرش و قبول هر نوع تفکر. و عقیده نشان از عدم تفکر و اندیشه ایست که ذهن هر انسانی با مشاهدات و لمس دنیای پیرامونش میتونه بدست بیاره میتونه باشه.. تایید عقیده و نظری رو بدلیل اینکه عموم تایید میکنن نشانه اگاهی نیست. نشانه همسو بودن وزیرساختارهای همسان فکریست. بطور معمول ما چیزی رو قبول ومیپذیریم که قبلا در ذهنمان باور داریم. خیلی عجیبه در اطرافمان پر است از وسایلی که خلق کرده ایم با این حال براحتی منکر وجود خالق به زبان وذهنمان میاوریم.
نازنین معینی
۱۳۹۹/۲/۹
یک فصل از این کتاب که در نسخه اصلی تحت عنوان is there a god امده در ترجمه ان تحت عنوان چه چیز در پس این جهان وجود دارد اورده شده قسمت‌هایی از ان که به صراحت از عدم وجود خدا صحبت میکند حذف شده اما مابقی کتاب ترجمه روان و خوبی دارد با فاصله زیادی از کتاب‌های دیگری که خواندم بسیار مفید تر و در عین را سادگی مفاهیم پیچیده علمی توضیح داده پیشنهادش میکنم حتما بخونیدش ولی انتظار نداشته باشید که بتونید در عرض مدت کوتاهی تمومش کنید
مجید قاسمی
۱۴۰۱/۴/۵
با سلام خدمت دوست داران علم و کتاب
من نظر شخصی خودم رو عرض میکنم و ممکن هست با بقیه نظرها متفاوت باشد.
با گوش دادن این کتاب واقعا علاقه مند شدم به علم نجوم و کیهان و این کتاب، کتابی بسیار خوب برای شروع هست و اطلاعات پایه بسیار خوبی رو به شنونده میده. کتابی هست که واقعا نگرش آدم نسبت به جهان هستی
تغییر میده و آدم رو ترغیب به هرچه بیشتر فهمیدن میکنه. ضمنا راوی بسیار خوبی هم داره. من این کتاب رو دو بار گوش دادم
Glenda yousefi
۱۳۹۹/۱۲/۱۱
خوندن متن اصلی این کتاب مسلما با وجود سانسورها و تغییرات صورت گرفته خیلی بهتره، اما با توجه به اینکه همه تسلط کافی به زبان انگلیسی ندارن و حتی بین کسایی که دارن هم افرادی هستن که ترجیحشون کتاب خوندن به زبان فارسیه، مخصوصا کتب تخصصی که همینطور به اندازه‌ی کافی ذهن رو درگیر میکنه، کاش لااقل وقتی صورت سانسور میگیره یا در ترجمه‌ی کتاب اصل امانت رعایت نمیشه، در اول کتاب توسط خود مترجم درج بشه که بدونیم داریم چی میخونیم.
ali moghtaderi
۱۳۹۸/۸/۱۷
کتاب خیلی خوبیه که به ما کمک میکنه تا درباره ماهیت جهان فکر کنیم. هاوکینگ میگه که مفهوم زمان قبل از بیگ بنگ بی‌معنی بوده و قائل به زمانی قبل از اون نیست و مطرح میکنه که جهان در زمان بیگ بنگ از هیچ (یه چیز چگال) به وجود اومده و به این ترتیب زمان شروع شد و فضا و انرژی و جرم پدید اومد. ولی سوال اینجاست که همون هیچ اولیه (همون چیز چگال که با بیگ بنگ تبدیل شده به جهان فعلی) از کجا اومده؟ !
reza vahabzade
۱۳۹۸/۶/۲۵
همون ابتدای کتاب علم رو مقابل مذهب قرار میده و علم رو بالاتر از عقاید الهیات معرفی میکنه درصورتی که این قیاس از اساس غلطِ. چراکه علم تجربی به شناخت محدوده مادی با ابزارهای شناختی حسی میپردازه و دین ابزار شناختش شهود و وحی و مجهولات علم و دین باهم متفاوت.
یک همچین گاف بزرگ علمی رو از باید از ببینیم
هاوکینگ یا مترجم؟
سرچشمه ایمان درون بشریت و با هزاران کتاب دیگر هم نمیتوان از دین فرار کرد چون فرار از خود امکان پذیر نیست.
همون طور که ابتدای کتاب اشتباهاتی داره، قطعا مباحث دیگر هم اشتباهاتی داره که بزودی مشخص خواهد شد.
Mary Gh
۱۳۹۸/۶/۱۷
بسیار عالی. فقط کتابهای صوتی روانشناسی بسیار کم میباشد.
زهرا مصلحی
۱۳۹۸/۷/۱
باسلام.
ای کاش به جای اینکه مطالعه داشتیم درباره‌ی بی‌خدایی یکم مطالعه داشتیم درباره‌ی وجود خدا...
و اینکه واقعا زندگی که بدون خداباشه و فقط منتهی به جسمی باشه که توی قبر تجزیه میشه واقعا نامعقوله والبته پوچ و بی‌معنا.
پس فرق مابا یه گیاه یا یه حیوان چیه واقعا هدف خلقت خور و خواب و مرگ
فقط یکم
بوده؟؟؟
... تفکر میخواد همین!!کتاب آن سوی مرگ از جمال صادقی رو پیشنهادمیکنم بخونید درباره‌ی جهان بعد از مرگ...
مشاهده همه نظرات 180

راهنمای مطالعه کتاب صوتی پاسخ‌هایی مختصر به پرسش‌هایی بزرگ

برای دریافت کتاب صوتی پاسخ‌هایی مختصر به پرسش‌هایی بزرگ و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.