معرفی و دانلود کتاب انسان در جستجوی معنا

عکس جلد کتاب انسان در جستجوی معنا
قیمت:
28000 تومان - 3.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب انسان در جستجوی معنا و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب انسان در جستجوی معنا و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب انسان در جستجوی معنا

کتاب انسان در جستجوی معنا نوشته‌ی ویکتور فرانکل، یکی از درخشان‌ترین نمونه‌های ادبی در ادبیات روانشناسانه و از آثار مشهور آمریکاست که داستان زندگی دکتر فرانکل را در اردوگاه اجباری رژیم نازی به تصویر می‌کشد.

انسان در جستجوی معنا (Man's Search for Meaning) درباره جان سالم به در بردن است؛ درباره سرچشمه قدرتی که به زنده ماندن فرانکل کمک کرد؛ فردی که متحمل سختی‌های زیادی شد. ویکتور فرانکل بعد از داشتن یک زندگی سخت در اردوگاه کار اجباری و پس از به پایان رسیدن جنگ و مشکلات، شاهکار ادبی خود به نام انسان در جستجوی معنا را به رشته تحریر درآورد.

این کتاب دو بخش دارد، بخش اول که در مورد خاطرات فرانکل در اردوگاه اجباری رژیم نازی است و بخش دوم که درباره‌ی مکتب فرانکل یعنی لوگوتراپی یا معنا درمانی توضیح می‌دهد. دکتر فرانکل در بخش دوم بیان می‌کند:

«من مردد هستم که پزشکی قادر به دادن این پاسخ باشد که معنای زندگی هر فردی چیست؟ زیرا معنای زندگی هر فرد دائماً در حال تغییر می‌باشد. از این رو، هر فرد باید معنی و هدف زندگی خود را در لحظات مختلف متوجه شود. هیچ معنایی وجود ندارد که انسان عمری را صرف یافتنش کند، بلکه هر یک از شما دارای وظیفه و رسالتی خاص در زندگی هستید که باید به آن دست پیدا کنید.»

دکتر فرانکل به بیان دو نکته پر معنا در این کتاب می‌پردازد. ابتدا این‌ که انسان باید بداند تا هر کار یا اتفاق سختی که در زندگی برایش اتفاق می‌افتد، دارای معنایی است. آن معنا می‌تواند هر چیزی باشد، عشق به یک معشوق، عشق به کار کردن، عشق به خدمت و یا هرچیزی که حال شما را خوب می‌کند. در واقع هر انسانی باید یک دلیل برای زنده ماندن خود داشته باشد.

ویکتور فرانکل (Viktor Frankl) بنیان‌گذار لوگوتراپی، روانشناس و عصب‌شناس اتریشی، که مدرک دکترای اعصاب و روان خود را از دانشگاه وین گرفته است. در جنگ جهانی دوم همسر باردارش، والدین و برادرش کشته شدند و خودش در چهار اردوگاه مختلف آشویتس اسیر شد.

فرانکل بر مبنای تجربه‌های شخصی و بیماران بسیار خود، عقیده دارد که کسی قادر نیست تا از رنج و عذاب دوری کند اما می‌تواند طرز برخورد با آن را به اختیار خود انتخاب کند. او، وقتی به اردوگاه کار اجباری آلمان در جنگ جهانی دوم وارد شد در جیب لباس یک زندانی کشته شده کاغذی پیدا کرد که روی آن نوشته شده بود: «خدایت را از ته قلبت، با تمام روحت و با تمام قدرتت دوست بدار».

تفسیر ویکتور فرانکل از آن جمله این بود که پاسخ مثبت به زندگی، برخلاف هر آنچه که با آن مواجه می‌شوید، چه رنج و چه مرگ، یک دستور است. چرا که در سخت‌ترین مسیرها و در ناامید کننده‌ترین لحظات و شرایط است که می‌توان بزرگ‌ترین معنا را کشف کرد. او معنی حضور خود را در آن جهنم و اردوگاه عذاب‌آور پیدا کرد و بخاطر آن تمام بیماری، خستگی، گرسنگی، تشنگی، فشار روانی و شکنجه‌های بدنی و... را تحمل کرد.

جملات برگزیده کتاب انسان در پی معنا:

- اگر رنج را شجاعانه بپذیریم تا واپسین دم، زندگی معنی خواهد داشت. پس می‌توان گفت معنای زندگی امری مشروط نیست، زیرا معنای زندگی می‌تواند حتی معنی بالقوه درد و رنج را نیز دربرگیرد.
- این وظیفه لوگوتراپی است که بیمار را در یافتن «معنا» در زندگی، اندیشه‌های پنهانی وجود و معنای نهفته‌ی آن یاری کند.
- امروزه مردم بیش از هر زمانی، ابزار زندگی کردن را دارند ولی هیچ معنایی برای زندگی کردن برایش ندارند.
- آخرین آزادی ما انسان‌ها این است که نگرش خود را در هر شرایطی خود انتخاب کنیم.
- همه‌چیز را می‌توان از انسان گرفت؛ به جز یک چیز و آن هم نگرش و بینش اوست.
- انسان می‌تواند در هر زمان هر رنجی را تاب آورد، مادامی که معنایی در آن بیابد.
- اگر اصلا زندگی دارای مفهومی باشد، پس باید رنج هم معنایی داشته باشد.

در بخشی از کتاب انسان در جستجوی معنا می‌خوانیم:

و اینک به فصل روانشناسى زندانیان آزاد شده‌ى اردوگاه کار اجبارى مى‌رسیم. در توصیف و بررسى چگونگى فهم تجربه‌هاى آزادى ناچارم از تجارب شخصى خود سخن بگویم. پیش از این نوشتم که پس از آن همه فشار روحى و عذاب و فرسودگى تن سرانجام پرچمى سفید بر تیرک اردوگاه ما برافراشته شد. در این موقع حالت سرگردانى درونى و روحى ما به آرامش تبدیل شد، امّا اگر بگویم که از خوشحالى بال در آورده و دچار توهّم شده بودیم اشتباه کرده‌ایم. پس چه حادثه اى اتفاق افتاد؟

ما زندانیان فرسوده با پاهایى خسته خود را به طرف دروازه هاى اردوگاه مى‌کشاندیم و با ترس و لرز به اطراف نگاه مى‌کردیم. تلاقى نگاه‌مان به هم پر از بیم و امید و سؤال بود! و سپس چند گام به بیرون اردوگاه رفتیم و امّا این بار کسى بر سر ما فریاد نزد و هیچ نیازى هم نبود که براى فرار از لگد یا کتک جا خالى دهیم. نه، این بار حتى نگهبان‌ها به ما سیگار تعارف مى‌کردند. نمى‌شد آن‌ها را شناخت، همه لباس شخصى پوشیده بودند. به آهستگى از اردوگاه خارج شدیم. به آرامى در امتداد جاده‌اى گام بر مى‌داشتیم که از اردوگاه منشعب مى شد. پاهایمان سست شده و لنگان لنگان پیش مى‌رفتیم. مى‌خواستیم دنیا را با چشمان انسان‌هاى آزاد بنگریم. هر لحظه مى‌گفتیم آزادى، آزادى! ولى قادر به درک آن نبودیم. آن‌قدر در طى سال هایى که در آرزوى آن بودیم این واژه را بر زبان آورده بودیم که اکنون دیگر برایمان بى‌معنى شده بود. دیگر واقعیت آزادى توان نفوذ در ضمیر آگاهمان را نداشت و نمى‌توانستیم این حقیقت را پذیرا شویم که اکنون آزادى از آنِ ما شده است.

فهرست مطالب کتاب

دیباچه
بخش نخست: سرگذشتى در اردوگاه کار اجبارى
بخش دوم: معناى اساسى لوگوتراپى
معنایابى
ناکامى وجودى
نوروزهاى اندیشه‌ زاد (نئوژنیک)
پویایى اندیشه‌اى
خلاء وجودى
معناى زندگى
جوهر وجود
معنى عشق
معناى رنج
مسایل مافوق بیمارى
لوگودراما
معناى غایى
گذرایى زندگى
روش لوگوتراپى
عصبیّت‌هاى قومى
جبر مطلق
ایمان روانپزشکى
روان درمانى انسانى شده

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب انسان در جستجوی معنا
نویسنده
مترجمامیر لاهوتی
ناشر چاپیانتشارات جامی
سال انتشار۱۳۹۴
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات168
زبانفارسی
شابک978-600-176-115-7
موضوع کتابکتاب‌های روانشناسی بزرگسالان، کتاب‌های زندگی نامه
قیمت نسخه الکترونیک
28000 ت - 3.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب انسان در جستجوی معنا

Arad Parhizkar
۱۴۰۲/۶/۱۹
کتاب "انسان در جستجوی معنا" نوشته‌ی ویکتور فرانکل یکی از آثار ناب در زمینه‌ی روانشناسی و فلسفه‌ی زندگی است. این کتاب به عنوان یک شاهکار ادبی و تجربیات فرانکل در زمان اسارت در اردوگاه‌های نازی شناخته می‌شود. فرانکل در این کتاب در مورد تجربیات شخصی خود و دیدگاه هایش به معنای زندگی و اهمیت دادن معنا و در مواجهه با سختی‌ها تحمل دردها صحبت می‌کند. او به خوانندگان نشان می‌دهد که در هر شرایطی، حتی در بدترین شرایط زندگی، انسان می‌تواند معنا و هدفی را پیدا کند که او را به زندگی معنوی تری هدایت کند. فرانکل در این کتاب به ما یادآوری می‌کند که انتخاب نه تنها در تجربیات ما بلکه در واکنش‌های ما نسبت به آن‌ها نهفته است. او ما را به فهم این واقعیت می‌رساند که ما می‌توانیم به عنوان انسان‌ها در برابر مصیبت‌ها و بدبختی‌ها قدرت انتخاب داشته باشیم و این قدرت انتخاب می‌تواند معنا و هدف به زندگی امان ببخشد. "انسان در جستجوی معنا" یک کتاب الهام بخش و موجز است که برای همه‌ی انسان‌ها، به ویژه در لحظاتی از سختی و بی معنایی زندگی، پیشنهاد می‌شود. این کتاب ما را به تفکر و تأمل در معنای واقعی زندگی و انسانیت دعوت می‌کند.
مرتضی شفیعی عاشق‌آبادی
۱۳۹۹/۶/۱
دیدگاه کلی کتاب به نظرم در این بند از کتاب خلاصه میشه:
"وقتی انسان با وضعی نابسامان و غیرقابل اجتناب رو‌به‌رو می‌شود مانند ابتلا به یک بیماری لاعلاج، این فرصت را به دست می‌آورد که به عالی‌ترین ارزش‌ها و معنای زندگی یعنی رنج کشیدن پی ببرد... "
کتاب در دو بخش خاطرات نویسنده در دوران اسارت در زندان
نازی‌ها و ارائه راه‌حل مبنی بر معناگرایی جهت برطرف کردن و یا شناخت اختلالات روانی هستش که به نظرم نویسنده بسیار استادانه از این خاطرات برای ملموس‌تر کردن نظریه خودش استفاده و درک کتاب رو برای خواننده ساده‌تر کرده.
کتابیِ که خوندنش توصیه میشه
Sahel Eskandari
۱۴۰۲/۶/۳
سلام ویژه به تمام کسایی که برای پیشرفت و ارتقا زندگیشون تلاش می‌کنن. این کتاب داستان زندگی یه روانشناسه که تو جنگ جهانی تجربه زندگی تو اردوگاه کار اجباری رو داشته تو بطن داستان مسائل روانشناسی و فلسفه‌ای از زندگی نهفته است. یه جمله از کتاب رو خیلی دوست داشتم جایی که نویسنده داره راجب به عشق همسرش و صحبت میکنه منظورش اینکه اوج عشق هست که آدم‌ها رو فریفته ادغام (رابطه جنسی) میکنه نه اینکه عشق محصول رابطه جنسی باشه. اگه طرفدار کتاب‌هایی هستین که هم داستان هستن هم اصول روانشناسی رو بازگو کردن امیدوارم از خوندن این کتاب لذت ببرین.
Ms. S
۱۳۹۹/۷/۱۰
اگر با مطالعه صرفا دنبال سرگرمی نیستید بلکه در جستجوی رشد اگاهی هستید، اگر کتابهای زرد مورد علاقتون نیستن و کتابهایی رو ترجیح میدید که عملا باعث ارتقای کیفیت زندگیتون میشن، اگر خواننده‌ی عمیقی هستید، سطحی نیستید، این کتاب یک کتاب واقعا ارزشمند هست که اگر عمیق اون رو بخونید علی رغم داستان رنج آوری که مطرح کرده می‌تونه روی کل زندگیتون اثر مثبتی بگذاره. این یکی از کتابهای مورد علاقه‌ی من هست.
ملیکا صدر
۱۳۹۹/۱/۱۱
شخصا با ایده‌های مذهبی جدیدا خیلی راحت نیستم ولی یک چیز رو خوب از این کتاب فهمیدم انسان چیزی جز انتخاب نیست بدی و خوبی درون همه وجود داره و این وویی که توی هر شرایطی انتخاب می‌کنی کدوم باشی و درس دوم گاهی مهم نیست که چرایی زندگیت اصلا وجود داره یا نه همین که بتونی باهاش امید داشته باشی کافیه چرایی را بپذیر تا بتوانی با چگونگی ان کنار بیای و خوشا به حال کسانی که چرایی زیبایی دارند
کیمیا اشرفی
۱۳۹۹/۶/۱۸
کتاب فوق العاده ایه که میگه انسان در بدترین شرایط و در اوج ناامیدی هم اگه دلیلی برای زنده موندن داشته باشه میتونه دوام بیاره و زنده بمونه. برای همین باید هدف داشته باشیم و برای رسیدن به اهدافمون از چیزی نترسیم، تلاش کنیم، ادامه بدیم تابدستشون بیاریم، ذهن ما و باور ما آینده ما رو میسازه.
موفق باشید.
محسن سرداری
۱۴۰۰/۵/۲
اتفاق خوبی که بعد از خواندن این کتاب می‌افته اینه که شما به این نتیجه می‌رسی که در بسیاری از مشکلات کوچک و بزرگ زندگی و خصوصا حالات روحی و روانی که در سنین مختلف رخ میده و شما فکر می‌کنی صرفا تویی و تنهایی، اینطور نیست برای خیلی‌ها اینطور هست و این هم بخشی از زندگی هست و نتیجه اینکه راحت تر می‌تونی به زندگی نگاه کنی ضمن اینکه بعضا روش‌های مقابله جالبی رو ارائه میده.. این کتاب ارزش خواندن داره
monir sadat mousavi
۱۳۹۹/۸/۸
نقطه اوج زیبایی کتاب، اینه که نویسنده آنرا با تمام حس، تجربه کرده و نتیجه گیری نموده.
بخصوص در جائی که برای معنای زندگی از دو پارامتر «رنج و مرگ نیز (علاوه بر عشق)»، استفاده می‌کنه و برای تحمل رنج، ارزش قائل میشه بشرط اینکه، رنج دارای معنایی باشه.
من از قسمت سبک لوگوتراپی برای درمان بیماران نیز بسیار خوشم آمد بخصوص قسمت «قصد متضاد»
مهدیه بشارتیان
۱۳۹۸/۱۲/۲۱
دیدگاه کلی کتاب: زندگی به خودی خود معنایی ندارد و این فرد هست که به زندگی خود معنا می‌دهد، معنای زندگی در حال تغییر هست و انسان اختیار دار و مسئول زندگی خویش است
کیانوش سیاح
۱۴۰۰/۲/۲۴
این کتاب داستان، واقعى و دردناک زندگى دکتر ویکتور فرانکل در زمان اسارت در اردوگاههاى نازى است و مفاهیم آن چنان عمیق است که براى همیشه نگرش خوانندگان خود را تغییر مى دهد و جزء کتابهایى است که هر انسانى باید آنرا بخواند، ارمغان این کتاب براى شما زندگى معناگرایانه و دست یابى به یوداى مونیا یا شادکامى ایت
اردشیر کریمی
۱۴۰۰/۱/۱
این کتاب واقعا بی نظیره من خودم به آشوویتس رفته‌ام واقعا الان هم باوجود اینکه سالها از زمان اسارت دیوید فرانکل بزرگ گذشته هنوزهم چندش آوره خواندن این کتاب ارزشمندرابه همه دوستان پیشنهاد میکنم واقعا ما هستیم که به هرچیزی در زندگیمان معنی می‌بخشیم👍
زارعی
۱۴۰۱/۲/۳۰
اینکه کسی سرگذشت زندگی‌اش را به صورت کتاب درآورده و این فرصت رو فراهم کرده تا دیگران در صورت تمایل ونیاز به دریافت چیزی تازه دستی به انگیزه‌ها و باورهایشان بکشند و احیانا دست از مقایسه‌های غیر معقول و ناممکن بردارند خواندن این کتاب رو توصیه میکنم.
آرش رضایی
۱۳۹۹/۴/۲۱
عالیه.. من این کتاب رو وقتی تو بیمارستان بستری بودم خوندم.. کتابیه که هر آدمی باید بخونه مخصوصن کسایی که به دنبال موفقیتن و باید سختی بکشن..
ali zafaravi
۱۳۹۸/۱۲/۱۱
کتابی بی‌نظیر
تجربه‌ای رو بهت هدیه می‌ده که اکثر انسان‌هایی که درحال تجربه‌اش کردند بودند جان خود را از دست داده اند
پس قطعا کتابی است که ارزش‌اش بالاتر پول است
این کتاب به ارزش جان انسان هاست
احمد عباسی
۱۴۰۰/۱۱/۱۳
کتابی عالی با ترجمه بسیار خوب. نگاهی به درون و اذعان به اینکه برای یافتن جهان و فلسفه بودنمان ناچاریم از خودمان شروع کنیم. ما منشا همه چیزیم. خوبی، بدی، هستی و نیستی. توصیه میکنم بکی از کتابهایی باشد که در عمرتان از آن بهره مند می‌شوید
مشاهده همه نظرات 127

راهنمای مطالعه کتاب انسان در جستجوی معنا

برای دریافت کتاب انسان در جستجوی معنا و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.