دانلود کتاب صوتی بین النهرین باستان


خرید کتاب صوتی

برای دانلود قانونی کتاب صوتی بین النهرین باستان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب صوتی بین النهرین باستان

کتاب صوتی بین النهرین باستان اثر دان ناردو از مجموعه تاریخ جهان، با نثری ساده و روان شما را با چگونگی شکل‌‌گیری و پیدایش اولین تمدن‌های یکجانشین تاریخ آشنا می‌کند.

بین النهرین باستان (Ancient Mesopotamina) شروع پیدایش یکجانشینی و تحول بزرگی در زندگی بشر بود. تمدن‌های اولیه همیشه در کنار رودهای پر آب تشکیل می‌شدند که بین‌النهرین شاخص‌ترین آن‌هاست. تمدنی که بین دو رود دجله و فرات شکل گرفت. بین النهرین مثلثی است که تقریبا همه عراق و بخش‌هایی از سوریه ترکیه و ایران را دربرمی‌گیرد و دو رود دجله و فرات آن را احاطه کرده‌اند. به علاوه، اصطلاح «بین‌النهرین» نیز به طور کلی به تک تک و تمامی مردمانی اطلاق شد که در دوران باستان ساکن یا حاکم این سرزمین بودند، به این ترتیب، سومریان، اکدیان، آشوریان، بابلیان، ایلامیان، مادها و پارس‌ها از جمله بی‌النهرینیان تلقی شدند.

اهمیت بین‌النهرین برای خاور فقط مسئله جغرافیایی آن نیست بلکه در گذشته بین‌النهرین نقطه تقاطع راه‌های تجاری میان فلسطین، مصر و شرق مدیرانه در غرب، آسیای صغیر (ترکیه کنونی) و ارمنستان در شمال، عربستان در جنوب و افغانستان و هندوستان در شرق بود. به علاوه، بین‌النهرین قلب ملل و امپراتوری‌هایی بود که در خلال قرون متمادی بر بخش‌هایی بزرگ از خاور نزدیک مسلط شدند. آب و هوا و پوشش گیاهی بین النهرین در هزاره‌های اخیر زیاد تغییر نکرده است. این سرزمین هوایی متغیر از خیلی گرم تا خیلی سرد، از صحرا تا دریاچه‌های سرسبز دارد. زمان پرآبی و طغیان دجله و فرات (بدون در نظر گرفتن سدها) از فروردین تا اردیبهشت است.

تا 9000 سال پیش از میلاد روستایی وجود نداشت. آدم‌ها در گروه‌های کوچکی زندگی می‌کردند و با ماهی‌گیری، شکار و جمع‌آوری میوه خود را سیر می‌کردند. مردم در گروه‌های کوچکی زندگی می‌کردند و مدام در حال حرکت بودند و در یک مکان ساکن نمی‌شدند. اولین اقامت‌های دائمی در 9000 سال پیش از میلاد در شرق نزدیک شروع شد و به مرور به سرزمین‌های دیگر سرایت کرد و تا 4000 سال پ م به چین رسید. از اکثر این اقامتگاه‌ها آثار بز و ماهی گندم و جو بدست آمده است. این اقامتگاه‌ها به تدریج بزرگ شدند تا به روستاهای ده هکتاری تبدیل شدند که هزار نفر جمعیت داشت و تجارت با سرزمین‌های همسایه را شروع کردند.

بیشتر مورخان و باستان‌شناسان عقیده دارند که بین النهرین محل پیدایش تمدن بوده است. وجود رودخانه پر آب، آن را مهد مهم‌ترین تمدن‌های رودخانه‌ای ساخت و موقعیت ارتباطی بسیار مناسب آن، موجب تماس با سرزمین‌های دیگر و در نتیجه پیشرفت و انتشار تمدن گردید. چنانچه بعضی از علوم و از همه مهم‌تر احتملا پیدایش خط از بین النهرین باستان است. نخستین شهر‌های مهم تاریخ نیز در همین سرزمین به وجود آمدند و بدنبال خود قواعد زندگی مدنی را پدید آوردند. برتری محسوس تمدن بین‌النهرین باستان، آن سرزمین را کانون توجه اقوام همجوارش ساخته بود و از این رو رفت و آمد اقوام و درگیری میان آنان، اگر چه از یک سو موجب پر تلاطم شدن تاریخ آن گردید از سوی دیگر موجب تنوع و توسعه فرهنگ نیز می‌شد. در پی این تاریخ پر فراز و نشیب در حالی‌که بیش از 3000 سال از حیات تمدنی بین‌النهرین باستان می‌گذشت در حدود 500 ق. م حیات سیاسی آن به پایان رسید و جزئی از تاریخ ایران باستان گردید.

دان ناردو (Don Nardo)، مورخ، نویسنده آمریکایی و آهنگساز است. او نویسنده‌ای چیره دست در ادبیات کودک و نوجوان و یکی از پرکارترین نویسندگان در ایالات متحده است که نزدیک به 500 کتاب در زمینه‌های مختلف نوشته است. دوران کودکی «ناردو» در سفرهایی که پدر و مادر او به واسطه شغل خود داشتند گذشت. وی به خاطر سفرهای پیوسته‌ی والدینش تحصیلات رسمی نداشت و تنها در نوجوانی موفق به تحصیل رسمی در زمینه تئاتر شد و بعد از کارگردانی چند تله فیلم بود که یکی از تله فیلم‌هایش برنده‌ی جایزه از بنیاد هنرمندان ماساچوست شد. ناردو از سال 1980 شروع به نوشتن کتاب‌های تاریخی کرد. از جمله آثار او که می‌توان به «عصر پریکلس»، «اعلامیه استقلال آمریکا»، «امپراطوری ایران»، «جمهوری روم»، «عصر استعمارگری» و «زنان یونان باستان»... اشاره کرد.

 ۴ ساعت و ۲۷ دقیقه، ۲۴۷ مگابایت، زبان فارسی، MP3، 
چاپ ۱۳۹۷، قیمت الکترونیکی: ۲۲۰۰۰ ت - 6.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب صوتی

فهرست مطالب

۱۵ دقیقه
پیشگفتار: نخستین مردمان بین‌النهرین چه کسانی بودند؟
۳۳ دقیقه
فصل اول: نخستین شهرها، امپراتوری‌ها و ادبیات
۵ دقیقه
ضمائم فصل اول
۳۶ دقیقه
فصل دوم: ظهور آشور و بابل
۵ دقیقه
ضمائم فصل دوم
۳۶ دقیقه
فصل سوم: امپراتوری آشوریان به اوج می‌رسد
۵ دقیقه
ضمائم فصل سوم
۳۶ دقیقه
فصل چهارم: جامعه و زندگی در بین‌النهرین باستان
۵ دقیقه
ضمائم فصل چهارم
۳۵ دقیقه
فصل پنجم: بین‌النهرین در دوره‌ی مادها و پارس‌ها
۵ دقیقه
ضمائم فصل پنجم
۳۷ دقیقه
فصل ششم: رویارویی شرق و غرب: یونانیان در بین‌النهرین
۵ دقیقه
ضمائم فصل ششم
۱۰ دقیقه
پسگفتار: بین‌النهرین در اعصار بعدی

راهنمای دانلود کتاب صوتی بین النهرین باستان

برای دانلود کتاب صوتی بین النهرین باستان و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب صوتی  بین النهرین باستان
زاهد برازنده
۱۳۹۸/۲/۱۹
بسیار عالی بود ممنون از کارتون
نرگس میرحسینی
۱۳۹۸/۱/۱۸
اطلاعات ارزنده‌ای رو به بهترین شیوه دریافت کردم، عالیممنون از زحماتتون
Hamed North
۱۳۹۸/۷/۹
بسیار عالی بود 👌
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۴)