معرفی و دانلود کتاب صوتی گسترش اسلام

عکس جلد کتاب صوتی گسترش اسلام
قیمت:
46000 تومان - 4.99€
خرید کتاب صوتی
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی گسترش اسلام و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی گسترش اسلام و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی گسترش اسلام

کتاب صوتی گسترش اسلام اثر جان ام. دان، نگاهی عمیق به ریشه‌های اسلام و فتوحات آن و همچنین امپراتوری‌های اسلامی از روزگار گذشته تا سده‌های میانه انداخته و شما را به خوبی از مختصات این آیین در عصر جدید آگاه می‌سازد.

اسلام آخرین دین حضرت خاتم (ص)، آمده است تا نوید ظهور انسان کامل و نیز ساختن دنیای بهتری را بدهد. این دین مانند یهودیت و مسیحیت در خاورمیانه ظهور کرد و از میان این سه دین بزرگ از همه جوان‌تر است. اصول اعتقادی آن ساده و روشن است: تنها یک خدا (الله) وجود دارد. و محمد (ص) آخرین پیامبر از سلسله طویل پیامبران برگزیده خدا برای ابلاغ حقایق بود.

اما اسلام، از زمانی که نخستین آیات خداوند بر محمد (ص) نازل شد، طی قرن‌ها به چیزی بیش از یک دین بزرگ جهانی تبدیل شد، این دین نیروی قدرتمند قانونی، حکومتی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی دارد که صدها میلیون نفر از ساکنان سرزمین‌های متعدد و گسترده را متحد می‌سازد. اسلام به سرعت طرح اولیه و شالوده حکومتی پهناور و قدرتمند را پی‌ریزی کرد که از ساحل اقیانوس اطلس در شمال آفریقا تا چین و هند گسترش داشت. هیچ قلمرو دیگری بیش از اسلام چنین آمیزه گوناگونی از انواع اقوام، نژادها و زبان‌ها را در برنگرفته است. حتی امپراتوری روم در اوج خود در مقایسه با گستره اقتدار مسلمانان رنگ می‌باخت.

اسلام در زبان عربی از ریشه‌­ی «س-ل-م» و به معنای تسلیم شدن، واگذاری، آشتی و صلح است. مُسْلِم (به فارسی مسلمان) نیز از مشتقات این کلمه به ­‌معنی کسی‌­ست که خود را به خداوند تسلیم می­‌کند، یا کسی که از اسلام تبعیت می­‌کند. شناخت خداوند و اعتقاد به یکتایی او اصلی‌­ترین باور مسلمانان است، و همین مسئله این دین را در میان سایر ادیان ابراهیمی متمایز ساخته است. آن‌­ها اعتقاد دارند خداوند بر بسیاری از پیامبران، وحی فرستاده و محمد آخرین آنان است. به باور آنان محمد اعاده کننده‌­ی ایمان توحیدی خالص ابراهیم، موسی، عیسی و دیگران پیامبران است و اسلام کامل‌­ترین و آخرین آیین الهی­‌ست.

مسلمانان براین باورند که خداوند، قرآن را به محمد از طریق فرشته‌ای به نام جبرئیل فرو فرستاده است. قرآن از یهودیان و مسیحیان با عنوان «اهل کتاب» یاد می­‌کند. مسلمانان همگی بر بی­‌خطا بودن قرآن اتفاق نظر دارند. و معتقدند آیات قرآنی که امروزه در دست ماست (بی‌حذف یا اضافه‌­ی کلمه‌­ای) دقیقاً همان چیزی‌­ست که محمد بیان کرده. این اتفاق نظر به حدی‌­ست که شیعیان دوازده امامی ایران و وهابیان عربستان رسم­‌الخط واحدی از قرآن را به­‌کار می­‌برند.

اصول دین نزد مسلمانان سه رکن هستند، توحید (اعتقاد به یگانگی خداوند و اعتقاد به صفات او)، نبوت (اعتقاد به ضرورت فرستادن پیامبران از سوی خداوند برای راهنمایی بشر)، معاد (اعتقاد به وجود جهانی که بعد از فروپاشی این جهان کنونی، نمایان می‌شود و در آن جهان نیکان و بدکرداران به سزای کردار خویش می‌رسند.)

در میان این اصول آن‌چه ریشه‌­ی بقیه ‌است، توحید است، به‌ طوری‌ که دین‌­شناسانِ مسلمان می‌کوشند تا با اثبات آن، بقیه‌ی اصول و فروع را ثابت کنند. شیعیان علاوه بر این سه اصل، به عدل و امامت نیز به عنوان اصل­‌های چهارم و پنجم معتقدند.

اسلام با نوید ظهور انسان کامل و نیز ساختن دنیای بهتر آمده است. این دین مانند یهودیت و مسیحیت در خاورمیانه ظهور کرد و از میان این سه دین بزرگ، از همه جوان­‌تر است.

اسلام مسلمانان را از غذای حرام، شراب­ و قمار منع می‌­کند. مسلمانان می­‌توانند مستقیماً با خداوند راز و نیاز کنند و برای این منظور احتیاج به واسط‌ی ندارند. مسجد در اسلام تنها محل تجمع است و برخلاف کلیسا در مسیحیت، دارای قدرت مذهبی نیست. در بیانی کلی‌­تر اسلام دین اعتدال و میانه‌­روی­ست؛ این دین در عین اینکه پیروانش را به کمک به فقرا تشویق می‌­کند، ترک دنیا را مطلوب نمی­‌شمارد.

ابوالقاسم محمد بن عبدالله بن عبدالمطلب بن هاشم (‎۵۷۰ - ۶۳۲) بنیان‌گذار و پیامبر دین اسلام است. محمد تا سه سال پس از بعثت دعوت خود را آشکار نکرد. اولین گروهی که محمد آن‌ها را آشکارا به اسلام دعوت نمود، بستگان خودش بودند. پس از آن به کوه صفا رفت، و تمام قریش را به پذیرش اسلام فراخواند.

دو مذهب عمده‌­ی اسلام شیعه و سنی است که هر یک از این دو فرقه انشعاباتی دارند. برای نمونه صوفی‌گری در میان شیعه و سنی وجود دارد.

شیعیان بر این باورند که امام و جانشین پیامبر اسلام از راه حکم شرعی تعیین می‌شود و امامت علی، نخستین امام شیعیان و دیگر امامان شیعه نیز از راه حکم شرعی ثابت شده‌ است. اصول دین در تشیّع پنج‌گانه است و علاوه بر سه اصل توحید، نبوت و معاد، به دو اصل دیگر یعنی عدل و امامت نیز باور دارند (عدل به معنای اعتقاد به عدالت خدا و امامت به معنای اعتقاد به ضرورت فرستادن امامان از سوی خدا برای راهنمایی بشر).

مهم‌ترین مذاهب شیعه، عبارتند از دوازده‌ امامی، اسماعیلیه، زیدیه، کیسانیه، واقفیه و فطحیه

در مقابل اهل سنت بر این باورند محمد، پیامبر اسلام، پس از خود جانشینی تعیین نکرد و پس از فوت محمد، مسلمانانِ آن زمان بر اساس شورا یک تن را به­‌عنوان خلیفه‌­ی مسلمین انتخاب کرده‌اند. در آغاز در خاندان بنی ساعده، ابوبکر را که از یاران و نزدیکان محمد بود و در میان مسلمانان محبوبیت و اعتبار زیادی داشت، برای خلافتِ پس از محمد، بر جامعه نوبنیاد مسلمانان انتخاب کردند. سنیان به چهار مکتب فقهی عمده که عبارتند از: حنفی، مالکی، شافعی و حنبلی تقسیم می‌گردند.

برخی ادعا دارند که پیامبر اسلام زمانی که در مدینه بود، برای سران امپراتوری‌های جهان نامه­‌نگاری کرده و آن‌ها را به اسلام دعوت نمود. در واقع در دوره­‌ی رسالت محمد پیامبر، دین اسلام درگیر جنگ‌هایی بود اما بیش­تر حالت دفاعی داشت. مهم­‌ترین فتح آن­ زمان فتح مکه و گسترش اسلام (The spread of Islam) در سرزمین حجاز (نیمه غربی جزیرة العرب) بود. فتوحات اسلامی از زمان خلفای راشدین آغاز شد و تا دوره عثمانیان ادامه یافت. (مسلمانان در زمان خلیفه­‌ی دوم به فرمان عمر، به ایران حمله کردند و طی تقریباً ۱۰ سال تمام ایران جز نواحی گیلان و مازندران را تصرف کردند.)

شاید بتوان به جرات گفت که نقطه­­‌ی افول فتوحات مسلمانان شکست در نبرد بلاط الشهدا یا نبرد تور در فرانسه است. نبردی که گویا نقطه­‌ی پایان نفوذ مسلمانان در اروپا است. اگرچه بعدها در عصر عثمانیان مسلمانان توانستند به وین و مجارستان هم دست پیدا کنند، ولی می‌توان شکست در نبرد تور را نقطه­‌ی افول موج اول فتوحات اسلامی نامید.

البته رویکردی نیز در میان برخی از علمای شیعه وجود دارد که فتوحات اسلامی در این دوره را، با توجه به این‌که تحت جواز و امر ائمه‌­­ی صالح و معصوم نبوده‌ است مورد تأیید نمی­‌داند. آنان در توجیه نظر خود به این گفته­‌ی علی (ع) استناد می­‌کنند که می‌گوید: «مسلمان نباید در رکاب کسی که به حکم خدا ایمان ندارد و دستور خداوند را درباره‌­ی غنایم جنگی اجرا نمی‌کند، جهاد کند. اگر در چنین جهادی کشته شود، دشمن ما را در غصب حقوق ما و ریختن خون ما یاری نموده و مرگ او همانند مرگ دوران جاهلیت است.»

گفتنی‌­ست مسلمانان در نیمه‌­ی دوم قرن هفتم میلادی به فتح اسپانیا روی آوردند؛ عرب‌ها پس از فتح اسپانیا نام اندلس را بر آن نهادند. پس از فروپاشی حکومت امویان اندلس، پادشاه‌ی مسیحی اسپانیا به وجود آمد. در زمان پادشاهی فیلیپ دوم، بسیاری از مسلمانان اسپانیا اخراج و تبعید شدند.

جدا از روزگاران گذشته که اسلام به‌­سرعت طرح اولیه و شالوده­‌ی حکومتی پهناور و قدرتمند را پی‌­ریزی کرد که از ساحل اقیانوس اطلس در شمال آفریقا تا چین و هند گسترش داشت، می‌­توان گفت در دنیای امروز نیز هیچ قلمرو دیگری بیش از اسلام چنین آمیزه­‌ی گوناگونی از انواع اقوام، نژادها و زبان‌ها را در برنگرفته است. اسلام نسبت به ادیان اصلیِ پرجمعیتِ دنیا جدیدترین دین است و حدود یک میلیارد و هشتصد میلیون نفر پیرو دارد که دومین دین پرجمعیت دنیا پس از مسیحیت، به­‌ شمار می‌آید. این آمار طی برآوردی در سال 2017 به­‌ دست آمده که نشان می­‌دهد چیزی در حدود 24% از جمعیت 7.6 میلیاردی ساکنان جهان را مسلمانان تشکیل می­‌دهند. از این تعداد چیزی در حدود 200 میلیون نفر شیعه و بقیه سنی هستند. گفتنی­‌ست 60% از مسلمانان جهان در آسیا زندگی می­‌کنند.

نکته‌­ی جالب توجه این‌­که این آمار در سال 2007 برابر با یک میلیارد و سیصد و بیست هزار نفر (یعنی چیزی در حدود 20% جمعیت 6.6 میلیاردی جهان در آن سال) بود. تحقیقات نشان می‌دهد که سرعت رشد اسلام با هیچ‌کدام از ادیان دیگر برابری نمی‌کند و از همه­‌ی آن‌ها بیشتر است. نرخ رشد اسلام در حدود دو برابر مسیحیت برآورد شده و پیش­بینی می‌‌شود تا سال 2050 جمعیتی معادل یا بیشتر از آن داشته باشد.

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه 1
نمونه 2
6 دقیقه
پیشگفتار: الله اکبر
21 دقیقه
فصل اول: ریشه‌های اسلام - بخش اول
18 دقیقه
فصل اول: ریشه‌های اسلام - بخش دوم
5 دقیقه
ضمائم فصل اول
20 دقیقه
فصل دوم: مبانی دین جدید - بخش اول
19 دقیقه
فصل دوم: مبانی دین جدید - بخش دوم
3 دقیقه
ضمائم فصل دوم
20 دقیقه
فصل سوم: فتوحات اسلام - بخش اول
19 دقیقه
فصل سوم: فتوحات اسلام - بخش دوم
3 دقیقه
ضمائم فصل سوم
21 دقیقه
فصل چهارم: چند شاخه شدن اسلام - بخش اول
22 دقیقه
فصل چهارم: چند شاخه شدن اسلام - بخش دوم
4 دقیقه
ضمائم فصل چهارم
19 دقیقه
فصل پنجم: عصر طلایی عباسیان - بخش اول
22 دقیقه
فصل پنجم: عصر طلایی عباسیان - بخش دوم
6 دقیقه
ضمائم فصل پنجم
21 دقیقه
فصل ششم: امپراتوری‌های اسلامی در سده‌های میانه - بخش اول
24 دقیقه
فصل ششم: امپراتوری‌های اسلامی در سده‌های میانه - بخش دوم
7 دقیقه
ضمائم فصل ششم
32 دقیقه
فصل هفتم: زوال امپراتوری‌های اسلامی
1 دقیقه
ضمائم فصل هفتم
22 دقیقه
فصل هشتم: اسلام در عصر جدید - بخش اول
24 دقیقه
فصل هشتم: اسلام در عصر جدید - بخش دوم
3 دقیقه
ضمائم فصل دوم
4 دقیقه
پیگفتار: تاثیر فزایندۀ اسلام
2 دقیقه
ضمائم پیگفتار

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی گسترش اسلام
نویسنده
مترجممهدی حقیقت خواه
گویندهاکرم پریمون
ناشر چاپیانتشارات ققنوس
ناشر صوتی آوانامه
سال انتشار۱۳۹۷
فرمت کتابMP3
مدت۶ ساعت و ۶ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی تاریخی، فلسفی و اجتماعی، کتاب‌های تاریخ جهان
قیمت نسخه صوتی
46000 ت - 4.99 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی گسترش اسلام

امیر واعظی
۱۳۹۸/۱۱/۱۱
کتاب چندان جالبی نبود. هرچند اغلب تلاش کرده بود بی‌طرفانه بنویسه ولی در چند بخش کاملاً ناقص بود، در برخی بخش‌ها دیدگاه مکتب ابن‌تیمیه رو کاملاً بعنوان تاریخ معرفی می‌کرد، و در خیلی جاها واقعیت رو به نوعی وارونه جلوه کرده بود.
Elham Shadmani
۱۳۹۷/۷/۱۷
برای من این کتاب جالب بود. کل تاریخ اسلام را از پیدایش تا به امروز به صورت خلاصه و مفید و بی‌طرف بیان میکنه. اطلاعات خوب و مفیدی رو ازش بدست اوردم. پیشنهاد میکنم مطالعه کنید.
زهرا بابایی
۱۳۹۷/۹/۱۳
ممنون برمعلوماتم اضافه شد. میتونیم بفهمیم چطور از عربستان اسلام گسترش پیداکرد به اروپا و آفریقا و....
بابک خرمدین
۱۳۹۸/۴/۲
کتاب جالبی بود از نحوه گسترش دین اسلام توی کشورهای همسایه
علی
۱۴۰۱/۱۰/۵
خیلی خلاصه کرده بود. انتظار توضیح مفصل تری داشتم.
یوسف فرید نوبرزاده
۱۴۰۱/۳/۵
کتاب جالبی بود و نحوه قدرت رسیدن در خلفا توضیح نداده است
احمد راستگار
۱۴۰۰/۵/۳۰
اطلاعات خوبی میده، مطالعه‌اش خالی از لطف نیست
محمد شریف حامدی
۱۴۰۱/۷/۷
کتاب شنیدنی است.
به خریدنش می‌ارزد.
مهرداد خجسته
۱۴۰۰/۱۱/۱۱
کتاب خوبی بود حتما بخونید
علی چگنی
۱۳۹۹/۱۱/۱۷
کتاب خوبی بود حتما بخونید
Hamed North
۱۳۹۹/۳/۱۶
اگه همه حقایق را گفته باشه...
سید ناصر سید اسماعیلی
۱۳۹۷/۱۰/۱۲
امپراتوری جالبه
مشاهده همه نظرات 12

راهنمای مطالعه کتاب صوتی گسترش اسلام

برای دریافت کتاب صوتی گسترش اسلام و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.