معرفی و دانلود کتاب صوتی بنیانی علمی برای جهان عقلانی

عکس جلد کتاب صوتی بنیانی علمی برای جهان عقلانی
قیمت:
۴۲۰۰۰ تومان - 7.99€
خرید کتاب صوتی
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب صوتی بنیانی علمی برای جهان عقلانی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی بنیانی علمی برای جهان عقلانی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی بنیانی علمی برای جهان عقلانی

تأملی ژرف و درخشان در بزرگ‌ترین پرسش‌های بشری! کتاب صوتی بنیانی علمی برای جهان عقلانی، اثری شنیدنی به قلم پل دیویس است که در آن آموزه‌های علم مدرن، فلسفه و الهیات، به طرزی جذاب و عالمانه به کار گرفته شده‌اند تا به برخی از دشوارترین پرسش‌های ذهن انسان پاسخ داده شود؛ پرسش‌هایی درباره‌ی رازِ نظم حاکم بر طبیعت، آغاز و فرجامِ کائنات و ...

درباره کتاب صوتی بنیانی علمی برای جهان عقلانی:

پل دیویس در مقام یک دانشمند، در کتاب صوتی بنیانی علمی برای جهان عقلانی (The Mind of God)، کوشیده تا سه حوزه‌ی به ظاهر متخاصم معرفت بشری، یعنی علم تجربی، فلسفه و دین را به گفتگو با یکدیگر وادارد، و از این طریق ضمن نشان دادن امکان اتحاد میان این سه حوزه‌ی اندیشه، برای بعضی از مهم‌ترین سوالات انسانی، پاسخ‌هایی چندوجهی ارائه دهد.

دیویس در پیشگفتار کتاب خود، به طور مفصل چراییِ نگارش این کتاب را توضیح می‌دهد. او می‌گوید که از زمان کودکی تا به همین حالا، همواره درگیر یک پرسش اساسی بوده است: آیا در بررسی سلسله‌ی بی‌شمار علت‌ها، که وجود کائنات را ممکن گردانیده‌اند، به نقطه‌ای نهایی خواهیم رسید؟ به عبارتی، آیا می‌توان آغازِ راستینی برای جهان متصور بود؟ فیزیک مدرن در پاسخ می‌گوید که بله! این آغاز راستین را باید در همان اتم نخستینی جست که با انفجار خود، جهان آشنای ما را به وجود آورد. الهیات نیز در پاسخ می‌گوید که بله، جهان آغازی دارد! و این آغاز، ذاتِ بی‌نیاز از علت خداوند است.

با این حال به نظر می‌رسد که نه پاسخ علم، و نه پاسخ الهیات، و نه حتی پاسخ استدلال‌محور برخی از فلاسفه، نمی‌تواند چندان قانع‌کننده باشد؛ زیرا اگر بپذیریم که جهان علت نخستینی دارد (چه خدا، چه ماده)، لاجرم با این پرسش مواجه می‌شویم که پس علتِ وجودی این علت نخستین چیست؟ زیرا بنا بر فرضی بدیهی، هر امری در جهان باید معلولِ علتی باشد؛ حال، اگر برای این علت نخستین نیز علتی برشماریم، بار درگیر سلسله‌ی علل نامتناهی خواهیم شد و الخ.

در کتاب بنیانی علمی برای جهان عقلانی، قرار نیست پاسخی دقیق به معضل فوق داده شود؛ چه، پرسش‌هایی از این دست همواره تا حدی ابهام‌برانگیز، و پاسخ‌هایشان همیشه همراه با درجه‌ای از عدم قطعیت‌ خواهند بود. با این حال پل دیویس کوشیده تا از تفکر در باب همین موضوع، یعنی مسئله‌ی آغاز جهان و علت نخستین، شروع به استدلال‌ورزی کند، و اگر نه به خود این سوال، دست‌کم به پرسش‌هایی مشابه و یا سوالاتی پیرامون آن، پاسخ گوید.

ایده‌ی اصلی دیویس این است: جهانی که ما می‌شناسیم، آنچنان سرشار از شگفتی و غرابت است، که نمی‌تواند بر پایه‌ی تصادفی کور خلق شده و سامان گرفته باشد؛ در نظام جهان نشانی از عقلانیتی ژرف به چشم می‌خورد. با این حال مسئله بر سر چیستی و منشأ این عقلانیت است. پرسش اساسی در واقع این است: آیا برای تبیین جهان هستی، باید پای خداوند را به میان کشید؟ و یا اینکه علم، در نهایت روزی قادر خواهد بود به تنهایی راز هستی را برای ما فاش کند؟ در تلاش برای پاسخ به این سوال، پل دیویس شما را به سیری شگفت‌انگیز در جهان علم و حکمت دعوت می‌کند...

نکوداشت‌های کتاب صوتی بنیانی علمی برای جهان عقلانی:

- تلاشی جالب توجه در راه پاسخ دادن به سوالاتی بزرگ، و همچنین، گزارشی جذاب از آخرین تحولات فیزیک مدرن. (Michiko Kakutani)
- پل دیویس در این اثر کنجکاوی ذاتی انسان را در باب مسائل گوناگون به خوبی مد نظر قرار داده است. (amazon)
- اثری بی‌اندازه روشنگر و هیجان‌انگیز. (The New York Times Book Review)
- مملو از ایده‌هایی درخشان. (Timothy Ferris)

کتاب صوتی بنیانی علمی برای جهان عقلانی مناسب چه کسانی است؟

این اثر برای گروه خاصی از مخاطبان نوشته نشده است. مخاطب این اثر تمام انسان‌هایی‌اند که به نحوی با پرسش‌های فلسفی بزرگی درباره‌ی جهان، خدا و ذات هستی درگیرند.

با پل دیویس بیشتر آشنا شویم:

او فیزیکدان انگلیسی و از اساتید دانشگاه آریزوناست. حوزه‌ی تخصصی فعالیت وی مربوط به نجوم و اخترزیست‌شناسی است. گفتنی است که دیویس در سال 1946 به دنیا آمده، و اکنون که در سال 2021 به سر می‌بریم، 75 سالگی را پشت سر می‌گذارد. از جمله آثار منتشر شده از پل دیویس، علاوه بر کتاب بنیانی علمی برای جهان عقلانی، می‌توان به کتابی با عنوان شبح در ماشین، و همچنین اثری به نام چرا طبیعت قانون دارد؟ اشاره کرد. بد نیست بدانید پل دیویس (Paul Davies‎) تاکنون افتخاراتی نیز در حیطه‌ی علم به دست آورده، که در ادامه مروری اجمالی بر آنها خواهیم داشت.

برخی از جوایز و افتخارات پل دیویس:

- Kelvin Medal (2001)
- Faraday Prize (2002)
- Templeton Prize (1995)

جملاتی برگزیده از کتاب صوتی بنیانی علمی برای جهان عقلانی:

- پیچیدگی زندگی نه در قواعدش، بلکه در تکرار آن‌هاست.
- ترکیب امکانی بودن و فهم‌پذیری‌ست که ما را به کاوش برای یافتن صورت‌های پیش‌بینی‌نشده‌ی نظم عقلانی برمی‌انگیزاند.
- سامانه‌های ژرف می‌توانند شناخته شوند، چون آنها سامانه‌هایی بوده‌اند که ما خواستار نگاه داشتن آنها بوده‌ایم.

در بخشی از کتاب صوتی بنیانی علمی برای جهان عقلانی می‌شنویم:

ما از روی عادت، معلول را پس‌آیند علت می‌پنداریم. برای همین است که برای تبیین جهان، به اوضاع و احوال زمان‌های پیشین کائنات رو می‌کنیم. ولی حتی اگر می‌توانستیم وضع کنونی جهان را، از روی وضع یک میلیارد سال پیشِ آن تبیین کنیم، جز اینکه این راز را یک میلیارد سال وا پس برانیم، به چیز دیگری دست نمی‌یافتیم. چون بی‌گمان، باز آن موقع هم می‌خواهیم وضع یک میلیارد سال پیش از آن را نیز، از روی وضع سال‌های قبلی تبیین کنیم، و همینطور الخ.

آیا این رشته‌ی علت و معلول پایانی دارد؟ این احساس که این همه باید از چیزی آغاز شده باشد، در ژرفنای فرهنگ غرب بافته شده است. و بنا به یک فرض فراگیر، این چیز در حیطه‌ی کاوش علمی قرار نمی‌گیرد و باید یک جورهایی فراطبیعی باشد. گفته می‌شود دانشمندان شاید در تبیین چیزهای بسیار زیرک باشند...

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
۱۵ دقیقه
پیشگفتار
۳۶ دقیقه
جهان عقلانی
۳۵ دقیقه
فصل اول: عقل و عقیده (قسمت اول)
۵۵ دقیقه
فصل اول (بخش دوم)
۵۸ دقیقه
فصل دوم: آیا جهان می‌تواند خود را بیافریند؟ (بخش یک)
۲۹ دقیقه
فصل دوم (بخش دو)
۴۲ دقیقه
فصل سوم: قوانین طبیعت چیستند؟ (بخش یک)
۵۰ دقیقه
فصل سوم (بخش دو)
۴۰ دقیقه
فصل چهارم: ریاضیات و واقعیت (بخش یک)
۴۴ دقیقه
فصل چهارم (بخش دو)
۴۵ دقیقه
فصل پنجم: جهان‌های واقعی و جهان‌های مجازی (بخش یک)
۳۸ دقیقه
فصل پنجم (بخش دو)
۳۸ دقیقه
فصل ششم: راز ریاضی (بخش یک)
۳۵ دقیقه
فصل ششم (بخش دوم)
۴۵ دقیقه
فصل ششم (بخش سوم)
۴۳ دقیقه
فصل هفتم: چرا جهان چنین است که هست؟ (بخش یک)
۶۰ دقیقه
فصل هفتم (بخش دو)
۴۳ دقیقه
فصل هشتم: جهان صانع
۳۳ دقیقه
فصل نهم: رمز و راز در ژرفنای جهان

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی بنیانی علمی برای جهان عقلانی
نویسنده
مترجممحمدابراهیم محجوب
گویندهنگار اسماعیلی
ناشر چاپیانتشارات گمان
ناشر صوتی شرکت توسعه محتوای لحن دیگر
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابMP3
مدت۱۳ ساعت و ۲ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی تاریخی، فلسفی و اجتماعی، کتاب‌های فیزیک
قیمت نسخه صوتی
۴۲۰۰۰ ت - 7.99 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی بنیانی علمی برای جهان عقلانی

مرتضی پوربشیر
۱۴۰۰/۱۲/۲۲
به روش‌های متفاوت و از دیدگاه‌های متفاوت زمان و ارتباط‌ها و شباهت‌های آن را با دیگر پدیده‌ها مورد بررسی قرار داده و در نهایت دید شما را نسبت به زمان اصولی تر خواهد کرد.
مروا هستم ✌️
۱۴۰۰/۱۰/۵
من به کتاب فقط نمره میدم، صدای راوی بد و اصلا تسلط به خوندن متن علمی نداشت. آخر هم رفتم نسخه چاپی رو‌خریدم، چون پل دیویس رو دوست دارم. اولین کتابی که ازش خوندم شبح در ماشین بود.
رادمهر شمس
۱۴۰۰/۱۰/۱۴
صدای گرم راوی باعث شد تا آخر این متن رو با اشتیاق گوش بدم. ممنون از کتابراه.
شقایق کریمی
۱۴۰۰/۱۲/۲۸
کتاب بسیار مفید برای فردی که میخواد کشف کنه و اگاهی کسب کنه
سهیلا بهاری
۱۴۰۰/۷/۱۱
لذت بردم، موضوع جذاب و روایت خوب. ممنون از کتابراه
حشمت قلایی
۱۴۰۱/۴/۱۴
خوب بود ولی یه کم مطالبش پراکنده بود
مشاهده همه نظرات ۶

راهنمای مطالعه کتاب صوتی بنیانی علمی برای جهان عقلانی

برای دریافت کتاب صوتی بنیانی علمی برای جهان عقلانی و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.