دانلود کتاب صوتی چین باستان


خرید کتاب صوتی

برای دانلود قانونی کتاب صوتی چین باستان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب صوتی چین باستان

کتاب صوتی چین باستان اثر النور ج. هال از مجموعه تاریخ جهان، این کشور را از زمان‌ تأسیس‌ نخستین‌ دودمان‌ها بررسی‌ می‌کند و در کنار رخدادهای‌ سیاسی‌، به‌ دستاوردهای‌ علمی‌، ادبی‌ و هنری‌ این‌ دوره‌ نیز می‌پردازد. آشنایی‌ با چین‌ باستان‌ از این‌ جهت‌ نیز اهمیت‌ دارد که‌ به‌ درک‌ چین‌ امروزی‌ کمک‌ می‌کند.

چین باستان (Ancient chinese dynasties) تمدنی بسیار قدیمی است، پیشینه این تمدن به بیش از هفت هزار سال پیش می‌رسد. تمدن چین یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های موجود و ادامه‌دار تاریخ بشریت است. نخستین تمدن‌های چین در حاشیه‌ی رودهای یانگ تسه و رود زرد شکل گرفت.

یافته‌های مربوط به ۵۰۰۰ سال پیش از میلاد، نشان می‌دهد که انسان‌هایی در دره یانگ تسه ساکن شده و به کشاورزی پرداخته‌اند. آن‌ها آبادی‌هایی را پدید آوردند و برنج کاری را توسعه دادند، اما در دره رود زرد «خوانگ خه» ارزن کاشته می‌شد، زیرا هوای شمال چین برای کشت برنج بسیار سرد بود. در این منطقه فرهنگی سر برآورد که آن را به افتخار روستایی از استان خی نن، فرهنگ یانگ شائو نامیده‌اند زیرا در سال ۱۹۲۱ میلادی، بقایای سکونت انسان‌ها در این منطقه به دست آمد.

دوران اوج و شکوفایی این فرهنگ بین سال‌های ۵۰۰۰ تا ۳۰۰۰ پیش از میلاد بود. در اواسط قرن بیستم، باستان‌شناسان روستای ۶۰۰۰ ساله بانپو را از زیر خاک بیرون آوردند. در این منطقه، پایه‌های تعداد زیادی ساختمان، محل‌های روشن کردن آتش، انبارهای مواد غذایی، ظروف سفالی و چندین گور حاوی اسکلت شناسایی شد. وجود ساختمان عمومی مدوری که خانه‌های مسکونی در اطراف آن قرار داشتند نیز حاکی از آن بود که زندگی گروهی - اجتماعی سازمان یافته‌ای در این منطقه وجود داشته‌ است. طغیان‌های عظیم دو رود یانگ تسه و خوانگ خه، تمدن‌های باستانی چین را از بین برد.

در چین‌ باستان‌، رهبری‌ با زور مشخص‌ می‌شد. طایفه‌های‌ قدرتمند بر سر تسلط‌ بر قلمروهای‌ گسترده‌ با هم‌ رقابت‌ می‌کردند. طایفه‌های‌ شکستخورده‌ دولت‌های‌ زیردستی‌ می‌شدند که‌ نقششان‌ پشتیبانی‌ از طایفه‌ پیروزمند از راه‌ پرداخت‌ خراج‌ و تأمین‌ کارگر و سرباز برای‌ خدمت‌ به‌ فاتحانشان‌ بود.

طایفه‌های پیروزمند غالبا دودمان‌هایی را برپا می‌داشتند؛ اصطلاح دودمان (یا سلسله) به این معناست که فرمانروایی به‌طور موروثی از پدر به پسر یا به فردی از همان خاندان منتقل می‌شد. با آن که دودمان فرمانروا قدرت برتر بود، اما دولت‌های زیردست، مادامی که فرمانبردار باقی می‌ماندند، اجازه داشتند هویت خود را حفظ کنند. نتیجه مجموعه‌ای از دولت‌های نیمه‌مستقل بود که یک دودمان مقتدر بر آن‌ها تسلط داشت.

برخی از دودمان‌ها تنها بر بخشی از آنچه چین امروزی را تشکیل می‌دهد حکومت می‌کردند، در حالی که دیگران بر بخش عمده کشور فرمانروایی داشتند و آنچه را که پیش‌تر مجموعه‌ای از قلمروهای جداگانه بود، یکپارچه می‌ساختند. برخی از دودمان‌ها صدها سال دوام آوردند، در حالی که برخی دیگر عمر کوتاهی داشتند.

 ۵ ساعت و ۴۲ دقیقه، ۳۱۶ مگابایت، زبان فارسی، MP3، 
چاپ ۱۳۹۷، قیمت الکترونیکی: ۲۲۰۰۰ ت - 6.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب صوتی

فهرست مطالب

۱۳ دقیقه
پیشگفتار: نخستین دودمان‌ها
۲ دقیقه
ضمائم پیشگفتار
۲۹ دقیقه
فصل اول: دودمان شیا: افسانه یا واقعیت؟
۸ دقیقه
ضمائم فصل اول
۳۷ دقیقه
فصل دوم: دودمان شانگ: برآمدن تمدن چین
۱۳ دقیقه
ضمائم فصل دوم
۳۳ دقیقه
فصل سوم: دودمان جو غربی (نخستین): میان‌پرده صلح‌آمیز
۱۰ دقیقه
ضمائم فصل سوم
۴۰ دقیقه
فصل چهارم: جو شرقی (پسین): ستیزه‌جویی و آفرینشگری
۱۰ دقیقه
ضمائم فصل چهارم
۳۵ دقیقه
فصل پنجم: دودمان چین: یکپارچگی و سلطه‌گرایی
۱۰ دقیقه
ضمائم فصل پنجم
۳۸ دقیقه
فصل ششم: دودمان نخستین هان: برآمدن یک امپراتوری
۱۲ دقیقه
ضمائم فصل ششم
۳۵ دقیقه
فصل هفتم: دودمان پسین هان: زوال و سقوط امپراتوری
۶ دقیقه
ضمائم فصل هفتم
۸ دقیقه
پسگفتار: پراکندگی، ناسازگاری، و یکپارچگی دوباره
۲ دقیقه
ضمائم پسگفتار

راهنمای دانلود کتاب صوتی چین باستان

برای دانلود کتاب صوتی چین باستان و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب صوتی  چین باستان